5 decyzji, które powinna podjąć każda kobieta

5 decyzji, które powinna podjąć każda kobieta

My Kobiety podejmujemy w naszych życiach miliardy decyzji. Mniejszych lub większych, tych naprawdę ważnych, ale też bardziej błahych. O tych wpływających na nasze szczęście w największym stopniu, mówili niedawno prelegenci na Rozbijalni Szklanych Sufitów. W tym wpisie dowiesz się, jakie decyzje powinnaś podjąć jak najszybciej. 

1. Decyzja, by być bohaterką swojego życia.

Niby banał- przecież wiadomo, że jesteś bohaterką swojego życia. Ale czy na pewno? Czy nie czujesz się czasem jak postać drugoplanowa lub widz? Ktoś, kto wspiera głównych bohaterów w realizacji ich celów, ich przygód, ich życia, często nawet nie uświadamiając sobie swoich potrzeb i marzeń?  Albo ktoś, kto patrzy i podziwia z bezpiecznej odległości, od czasu do czasu siląc się na oklaski lub zazdrosne westchnienia?

Tak naprawdę wszystko zmienia się w momencie, w którym bierzemy odpowiedzialność za nasz los i nasze życie. Kiedy przestajemy winić okoliczności i innych ludzi za to, na jakim jesteśmy etapie. Kiedy stajesz się bohaterką swojego życia mówisz głośno i wyraźnie: to jak będę żyć zależy ode mnie. Mam w sobie siłę i determinację, by moje życie było cudowną przygodą i to ja decyduję, jaką historię opowiadam.

Stanie się bohaterką swojego życia, to także uświadomienie sobie jednej bardzo ważnej rzeczy. Na Rozbijalni mówiła o tym cudowna Monika Górska. Trzeba zawsze pamiętać, jak wygląda Droga Bohatera. W żadnej z historii, które kochamy i podziwiamy nie jest łatwo. Bohater/ka żyje spokojnie do momentu, w którym odważa się wyznaczyć sobie jakiś cel, zabrać za realizację marzenia. To, co jest nieuniknione, to przeszkody, które każda Bohaterka musi pokonać. To one kształtują nasz charakter, sprawiają, że jesteśmy silniejsze, pomagają zweryfikować życie. Bohaterka walczy z przeszkodami, dąży do celu i nie poddaje się. Może nawet osiągnąć porażkę. Drużyna pierścienia zostaje przecież rozbita. Daenerys Targaryen zostaje sprzedana dzikiemu plemieniu Dothraków. To co jest ważne, to aby się nie poddać.

2. Decyzja, by działać pomimo strachu, niechcieja i… życia.

Mam taki problem w życiu, że bardzo często mi się nie chce. Mam epickie plany na życie do godziny 12:00 w pracy. Zrobię to. Ogarnę tamto. Pojadę na Kilimandżaro i w drodze powrotnej napiszę książkę. A potem przychodzi 16:00 i mam ochotę leżeć i patrzeć na Chirurgów, bo nic nie odmóżdża lepiej niż medical drama. Wracamy po pracy styrane i wzywa nas kanapa. Mamy mniejsze lub większe dzieci, chorych w rodzinie, drugi etat, masę obowiązków i całe mnóstwo życia, które wysysa z nas siłę i energię. Tak ma każdy. I każdy może podjąć decyzję, co z tym zrobić. Możesz odpuścić i oddać się beztrosko kanapowaniu, ale możesz też podjąć decyzję, aby mimo zmęczenia i natłoku spraw realizować swoje cele i marzenia. Możesz zignorować ten głos w swojej głowie, który mówi : nie chce mi się. Pośród chaosu życia codziennego możesz wygospodarować kwadrans, pół godziny lub godzinę dla siebie i swoich marzeń.

Podczas Szklanych Sufitów o konieczności podjęcia trudnej decyzji o aktywności i spełnianiu marzeń przekonywała Barbara Grześkowiak-Bocian, przewodnicząca Klubu Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Poznańskiego. Ta niesamowita kobieta w tym roku skończyła 80 lat i ciągle mocno czuć w niej głód życia i doświadczeń. Energią, siłą i sympatycznością może prześcignąć niejedną dwudziestolatkę. I wiecie co jeszcze? Znalazła lek na starość. Faktyczny, autentyczny lek na starość. Żeby się nie zestarzeć, trzeba  ciągle robić rzeczy, które nam sprawiają radość. Nawet, gdy nam się nie chce. Nawet gdy życie utrudnia. Można iść na osiem godzin do pracy, potem wsiąść na motor i pojechać do Gniezna latać na szybowcach. Można mieć małe dziecko i chodzić z nim po górach. Można zawsze pięknie żyć.

Mój drugi problem to strach. Od zawsze byłam bardzo ostrożną osobą. Rodzice i dziadkowie zawsze przestrzegali mnie przed niebezpieczeństwem. Uważaj! To niebezpieczne! Bądź ostrożna! Ich ostrzeżenia bardzo szybko okazały się słuszne. Kiedy miałam 12 lat i wracałam z autobusu, na środku mojej rodzinnej wioseczki, która liczy około 400 mieszkańców i w której nic nigdy się nie dzieje zatrzymał się samochód i kilku chłopaków próbowało mnie wciągnąć do środka. Historia zakończyła się dla mnie dobrze – udało mi się uciec. Ale strach pozostał. Boję się ryzyka, boję się nieznanego, boję się tylu rzeczy, że aż strach pomyśleć.

No tak. Strach paraliżuje i sprawia, że chcemy wrócić do naszej strefy komfortu. Tam jest wygodnie. Tam jest znajomo. Tam pachnie domem. Ale jak przekonuje kolejna prelegentka, genialna Agnieszka Korpal– inspirująca osoba, pierwsza zdobywczyni Rowerowej Korony Gór Polski, utalentowana biegaczka i rowerzystka – życie dzieje się ponad naszym strachem. Rozwój, piękne przeżycia, siła i charakter nie czekają na Ciebie przed telewizorem. Nie znajdziesz ich kupując kolejną parę butów. Każda ważna i piękna rzecz wiąże się ze strachem. Ten strach będzie zawsze, gdy postanowisz zrobić coś trudnego. Ale to Ty podejmujesz decyzję co z nim zrobić. Podziękuj, ukłoń się nisko i zrób to, co Cię wzywa.

3. Decyzja, by podążać za swoją ciekawością.

A co by było, gdybyś zaczęła podążać za swoją ciekawością? Dała sobie czas i możliwość na odkrywanie świata? Bardzo często nie chcemy zaczynać jakiegoś tematu, bo mamy wrażenie, że wszystko zostało już zrobione, albo bo czujemy, że będziemy w tym średnie. Nie będę pisarką, bo wszystkie dobre książki były już napisane. Nie będę robić zdjęć, bo nie umiem tego robić. Nie będę robić kolaży, bo pewnie wyjdą średnio. A gdybyś zamiast blokować to, co Cię wzywa, zaczęła za tym podążać? Dała sobie przestrzeń do smakowania różnych rzeczy? Bez stresu, oczekiwań, założeń, że musisz być najlepsza lub musisz coś osiągnąć. Może coś z tego wyniknie, a może nie – ale przynajmniej będziesz wiedzieć, jak to jest podążać za czymś co Cię interesuje. Zaledwie 15 minut dziennie dla podążania za swoją ciekawością da Ci po tygodniu prawie 2 godziny czasu. Daj sobie czas na odkrywanie tego co lubisz i co sprawia Ci radość.

Do takiego podejścia do swojego życia zachęcała na sufitach dr inż Agnieszka Frankowska. Ta niezwykła kobieta z powodzeniem łączy pracę na Uniwersytecie Przyrodniczym ze swoją artystyczną pasją – projektowaniem zjawiskowej biżuterii OYCA. Pomimo raz obranej ścieżki kariery (zootechnika) Pani Agnieszka nigdy nie zamykała się na to, co ją interesuje. Dzięki takiej podstawie żyje z pasją i realizuje się każdego dnia.

4. Decyzja, by zrobić komuś dzień.

Każda z nas nosi w sobie niesłychaną możliwość do zmiany czyjejś minuty, godziny, dnia czy tygodnia na lepsze. Każda interakcja z drugim człowiekiem jest taką możliwością. W każdym spotkaniu tkwi niesamowity potencjał czynienia dobra. Możesz iść przez życie skupiona tylko na sobie i swojej rodzinie, a możesz zacząć dostrzegać także innych ludzi, ich potrzeby i zmartwienia. W kolejce do kasy w Biedronce, uśmiechnij się do Kasjerki. Zagadaj. Widzisz, że w pracy ktoś ma ciężki dzień? Zrób tej osobie herbatę. Pracujesz w kawiarni? Dopieszczaj swoich klientów. Pokaż, że są dla Ciebie ważni. Wesprzyj koleżankę w projekcie, który zaczyna. Nie dołuj, nie mów o wątpliwościach. Powiedz- kto jak nie Ty zrobi to najlepiej? Pomóż gdzie możesz. Zaangażuj się w lokalną społeczność. Oddaj potrzebującym rzeczy, których masz w nadmiarze. Zapytaj starszych sąsiadów, czy przy okazji swoich zakupów, nie kupić im paru rzeczy. Żyj tak, żeby każdy kontakt z Tobą czynił komuś dzień lepszym.

Do tego, by zarówno w biznesie jak i życiu prywatnym zrobić komuś dzień zachęcał na szklanych sufitach: Vice-Mistrz Polski w Latte Art-  Mateusz Gaca. Na co dzień prowadzi w Poznaniu Brisman Kawowy Bar – podczas Rozbijalni rozdawał kawę za darmo. I wiecie co? Każdy kubek wręczany był z zaangażowaniem, miłym komentarzem i pasją. Mimo długiej kolejki, nawału pracy i presji czasu, ten człowiek potrafił na każdego spojrzeć z zainteresowaniem i zarazić swoim optymizmem.

5. Decyzja, by być szczęśliwą.

No i najważniejsze. Wszyscy prelegenci V Rozbijalni Szklanych Sufitów przekonywali, że szczęście to nie jest cel, do którego człowiek dąży. To nie jakiś ideał, błyszczący za rogiem, którego nie da się pochwycić. To decyzja. Każda z nas ma w sobie siłę i możliwość aby ją podjąć. A podejmować trzeba ją codziennie. Bo każdego dnia jest trudno. Każdego dnia, jest milion rzeczy, które mogą nas zdołować i przytłoczyć. Jeżeli jednak przejmiesz odpowiedzialność za siebie i swój los – to jak będziesz się czuć będzie zależało wyłącznie od Ciebie. Pośród mroku, chaosu i zimy znajdziesz najpiękniejsze lato.

NOTATKI

Rozbijalnia Szklanych Sufitów
Prelegenci V-Rozbijalni Szklanych Sufitów

Monika Górska
Agnieszka Korpal
Barbara Grześkowiak – Bocian
OYCA


obrazek superbohaterki – dziękuję Vecteezy.com
obrazek kanapy – dziękuję Freepick 
zdjęcie głowne- dziękuję Warren Wong i UnsplashDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.