blog o byciu damą, która daje radę

5 skutecznych wskazówek jak prać jeansy

5 skutecznych wskazówek jak prać jeansy

Kilka lat temu rodzice obdarowali mnie bonami podarunkowymi do Silesii. Och jakaż ogromna była moja radość! Uzbrojona w te zacne papierki, mogłam w końcu kupić sobie upragnioną parę “prawdziwych” jeansów. Oryginalne Levisy… Toż to prestiż na całą dzielnicę! Tyle było czekania, radości i oczekiwań… A potem uprałam te dżinsy i nic już nie było takie samo. 

Choć w sumie prawda jest taka, że po tym pierwszym praniu w sumie nie stało się nic szczególnego. Ale te jeansy… te jeansy po prostu nie były takie wspaniałe. Po kilku miesiącach wyblakły, odkształciły się i poskręcały. Chciałam już ostatecznie skreślić całą zacną markę Levis, wygłaszać opinie stanowcze i okraszone emocjami wszelakimi… ale tknęło mnie i poczytałam trochę o tych wszystkich dżinsach. I tak oto (nie pierwszy raz w życiu) przekonałam się w sposób dobitny i nieodwracalny, że WSZYSTKO ROBIĘ ŹLE. Czasu nie cofnę, ale możemy na moich błędach uczyć się wszyscy.

Poznajcie zatem

5 skutecznych wskazówek jak prać jeansy

Pierz rzadko i umiejętnie.

Jeansy zdecydowanie nie lubią być prane. Każde kolejne pranie po pierwsze wypłukuje odrobinę koloru ze spodni, a po drugie, ma znaczący wpływ na ich formę. Pierzmy je zatem w ostateczności – tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Co to znaczy – tylko wtedy, gdy konieczne?

Cóż- Dżinsowi puryści zalecają nawet pranie spodnie raz na pół roku (!). Podają także nietypową metodę “czyszczenia” dżinsowych spodni- należy po prostu włożyć je na kilka godzin do zamrażalki. Zimna temperatura zabije zarazki i odświeży materiał. Z powodów higienicznych wszystkim Damom zbyt restrykcyjne podejście do tematu mimo wszystko odradzamy. Jak ze wszystkim warto w tej kwestii zachować zdrowy rozsądek i po prostu pamiętać, że dżinsy prane być nie lubią. Pierzmy gdy przyjdzie wielki brud, straszny dyskomfort, wyczuwalny “zapaszek” lub ciężkie roboty w błotnistym ogródku.

jak prać jeansy

Uwaga na pierwsze pranie!

Ważną kwestią powtarzającą się w wielu artykułach na ten temat jest pierwsze pranie nowych spodni. Eksperci zalecają, by maksymalnie się z tym wstrzymać i pozwolić najpierw dżinsom ułożyć się na ciele. Warto odczekać kilka miesięcy, spodnie w tym czasie dostosują się do Waszej sylwetki i będą się “dobrze nosić”. Aby dodatkowo chronić  ich kolor, przed pierwszym praniem zamocz spodnie w zimnej wodzie z dodatkiem soli i octu.

Jak prać?

Kiedy już w końcu pierzesz, przygotuj się do tego odpowiednio: odwróć spodnie na lewą stronę, zapnij suwak i guziki. Koniecznie opróżnij kieszenie (pozostawiona chusteczka higieniczna po praniu zostawia wesołe chusteczkowe drobinki, których nie oddzielałby od spodni nawet sam Kopciuch).  Ustaw pranie na cykl z mniejszą ilością obrotów. Uważaj na detergenty. Unikaj płynu do płukania tkanin (przez jego użycie jeans staje się podatny na odkształcenia), stroń także od proszku do prania białego i wybielacza. Jeansy pierzemy tylko w proszku/płynie do prania tkanin kolorowych (a jak mamy jeansy czarne, fajnie kupić płyn do prania czarnego – wtedy kolor będzie cieszył oko dłużej).

Uwaga na temperaturę

Pranie w gorącej wodzie zdecydowanie nie służy denimowi. Temperatura źle wpływa na bawełniane włókna. Im większa temperatura, tym większa jest kurczliwość materiału – dlatego pranie jeansów zaleca się w temperaturze nie wyższej niż 30 stopni.

Ostrożnie ze słońcem i prasowaniem

Jak już wspominałyśmy denim nie lubi ciepła. Ogranicz więc suszenie na słońcu i grzejniku. Wstrzymaj się też z prasowaniem. Warto wywiesić jeansy na suszarce do prania – można na sznurku na powietrzu, tylko błagam unikajcie słonecznych miejsc! Pozwól im spokojnie wyschnąć i pooddychać.

Jak widać tych zasad wcale nie jest dużo, ale jakoś udało mi się złamać prawie wszystkie. Nic dziwnego, że Levisy się na mnie obraziły. Sama się potem za to szczególnie nie lubiłam.

Notatki i przydatności


Style Digger o dżinsach
Zakupologicy
Jeans
Stylecaster

źródło: http://www.silesiajeans.pl/konserwacja.html

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *