Co to jest bullet journal i co zawiera?

Co to jest bullet journal i co zawiera?

Wraz z końcem roku, wielu z nas zaczyna szukać kalendarza na nowy rok. Większość dostępnych na rynku plannerów i kalendarzy opiera się na ściśle określonych, sformalizowanych zasadach. Mamy podział na dni, każdy dzień zajmuje określoną ilość miejsca. Czasem mamy pole na taski, czasem wolną przestrzeń do zapisania. Wszystko w standardowym, niezmiennym układzie. Wspaniale. Ale przecież życie niezbyt często wygląda tak samo każdego kolejnego dnia.

Życie nie zawsze zajmuje tyle samo miejsca. Czasem mamy do załatwienia pięć tasków, których zapisanie zabierze nam pół strony. Innym razem, przydarza nam się coś wspaniałego i po prostu potrzebujemy kilku stron na zapisanie wspomnień. Mamy dni, kiedy w ogóle nie chcemy nic zapisywać w naszym plenerze, oraz inne, gdy pomysłom i notatkom nie ma końca. Jeżeli standaryzacja dostępnych na rynku plannerów Cię frustruje, bullet journal może być tym, czego szukasz.

Co to jest bullet journal?

Bullet journal (w skrócie bujo) to dający nieskończone możliwości system prowadzenia notatek. To połączenie notesu, kalendarza, organizera i pamiętnika, który można dostosować do swoich potrzeb i zmieniać w zależności od tego, na co mamy ochotę. Można go prowadzić minimalistycznie, można puścić wodze fantazji i koloru – wszystko zależy od osoby, która go prowadzi i jej aktualnego nastroju.

Twórcą systemu bullet journal jest Ryder Carroll – projektant z Brooklynu, który od dziecka borykał się z problemami z nauką. Desperacko próbował się zorganizować, jednak żadna metoda nie sprawdzała się w jego wypadku. Jak każdy twórca, potrzebował przestrzeni do łapania swoich licznych pomysłów, a także sprawdzonego systemu, który pozwoli mu pamiętać o ważnych datach i realizować wyznaczone zadania. Istniejące organizery i kalendarze były albo zbyt schematyczne, albo zbyt skomplikowane, a on nie chciał musieć dostosowywać się do czyjejś metody organizacji. Metodą prób i błędów stworzył najprostszy możliwy system, który nie wymaga ani dużych inwestycji, ani opanowania skomplikowanych zasad.

 

Co jest potrzebne do bullet journal?

Aby rozpocząć, wystarczą dwie rzeczy – notes i pisadło. Tak – może to być najtańszy zeszyt w kratkę i kupiony w kiosku RUCH-u długopis Bic. Zarówno zeszyt jak i pisadło wybierasz takie jak lubisz. Nie ma tutaj narzuconych zasad.

Otwierasz zeszyt i na pierwszych kilku stronach zapisujesz INDEX – Twój własny spis treści, który pozwoli szybko odnaleźć zapiski w notesie. Numerujesz kolejne strony. Dokonując kolejnych wpisów i notatek, zapisujesz ich numery stron w indeksie. Chcąc odnaleźć cokolwiek, kierujesz się w stronę indeksu i od razu wiesz, gdzie się udać. Może to wyglądać na przykład tak:

bullet journal index
source: http://bulletjournal.com

Kolejną ważną rzeczą jest ustalenie swojego klucza kodowania notatek. Ponieważ bullet journal to przede wszystkim narzędzie do planowania, zapisujemy w nim zadania, które chcemy zrealizować w danym dniu. System tutaj jest bardzo prosty – zapisujemy datę i od kolejnych kropek wypisujemy czekające nas zadania. Dlaczego akurat kropka? Z angielskiego to inaczej bullet – i tak oto nazwa systemu nie jest już dla nas tajemnicą. Kropka jest o tyle elegancka, że łatwo zamienić ją w coś innego. Bo jeżeli zadanie udało się zrealizować, robimy na kropce krzyżyk. Jeżeli chcemy je przenieść na inny dzień, zmieniamy kropkę na strzałkę w przód. Jeżeli rezygnujemy z taska, przekreślamy go linią. Wydarzenia oznaczamy małym kółeczkiem, a notatki wpisujemy od myślników. I tyle. Oznaczenia dostosowujemy do swoich preferencji. Oto i cała filozofia bujo.

bullet journal key
source: https://welcometosherwood.wordpress.com

Oczywiście system kodowania także możesz dowolnie zmieniać i dostosowywać. Niektórzy wolą operować na krateczkach. Inni kochają myślniki i to w ten sposób zapisują zadania do wykonania. Cokolwiek wybierzesz – musi służyć Tobie i powodować, że na pierwszy rzut oka wiesz co jest czym w notesie. Bullet journal nie narzuca niczego. Możesz dowolnie przeplatać zadania do wykonania, luźne zapiski, listy, przemyślenia i cokolwiek innego, co chcesz trzymać w notesie. Bullet jorunal jest super, jeżeli interesuje Cię “pakiet podstawowy”. Prosty system do ogarnięcia zadań. Ale sprawdza się również, jeżeli tak jak ja jesteś zafiksowany/a na punkcie artykułów papierniczych. To może być tylko pierwszy krok. Punkt wyjściowy, z którego opracujesz coś idealnie pasującego do Twojego stylu życia i wyobraźni.

Dlaczego warto prowadzić bullet journal?

– Jest łatwy w użyciu i prowadzeniu – bullet journal może stosować każdy. Nie wymaga drogiego sprzętu i specjalistycznej wiedzy.

– Zawiera wszystkie ważne dla Ciebie rzeczy w jednym miejscu. Nie potrzebujesz osobno kalendarza, pamiętnika i listy zadań.

– Dostosowujesz system i miejsce w notatniku do swoich potrzeb i stylu życia.

– Możesz dać upust swojej kreatywności i wyżyć się artystycznie – papier zniesie wszystko.

– Nawet jeżeli ominiesz jakiś dzień, nie pozostanie “dziura” jak w przypadku standardowego kalendarza. To Ty decydujesz, kiedy używasz notesu i ile miejsca potrzebujesz na wpis.

W kolejnym poście opowiem Wam o przykładowych stronach, które mogą zapełnić Wasz bullet journal.

Do poczytania!

NOTATKI I PRZYDATNOŚCI

http://bulletjournal.com/– oficjalna strona internetowa systemu bullet jorunal
http://bulletjournal.com/get-started/ – samouczek – jak zacząć przygodę z bujo, krok po kroku.
https://www.bohoberry.com – strona internetowa jednej z największych popularyzatorek używania tego systemu do planowania czasu. Masa przydatnych artykułów, tony inspirujących zdjęć.
paroksetynka, cursedjournal, bulletbyjulia, flyingpaperwords, the.nerd.in.disguise, feebujo – inspirujące bujowe profile na instagramie, które mogą zachęcić do własnych eksploracji. Ja jestem od nich uzależniona 🙂
http://www.rydercarroll.com/ – strona internetowa twórcy buller jorunal
Ted Talk Rydera Carrolla:1 thought on “Co to jest bullet journal i co zawiera?”

  • Jestem zdecydowaną zwolenniczką notatek tworzonych w sposób tradycyjny. Nie potrafię sobie nawet wyobrazić, że mogłabym zrezygnować z ręcznego tworzenia zapisków i ograniczenia się wyłącznie dl kalendarza elektronicznego 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.