Jak dbać o przyjaźń – 5 skutecznych wskazówek

Jak dbać o przyjaźń – 5 skutecznych wskazówek

Ludzie w wieku 15-25 lat mają zwykle grono bliskich znajomych i przyjaciół, z którymi utrzymują stałe kontakty. Ale z jakiegoś powodu im ludzie są starsi, tym ich grono kamratów zaczyna się zawężać. Jak nie dopuścić do tego, by na starość zostać wyrzutkiem społecznym bez cienia przyjaciela u boku? Jak dbać o przyjaźń?


Odzywaj się pierwsza

W dzieciństwie rodzice wpajali mi model relacji oparty na zasadzie “wizyta – rewizyta”. Oznaczało to tyle, że po wizycie u koleżanki, ona powinna odwiedzić mnie, a dopiero potem mogłam znowu do niej pójść. Miało to na celu powstrzymanie mnie od napastowania koleżanek i zbyt częste nachodzenie je u nich w domu. Ta zasada tak bardzo weszła mi w krew, że nieświadomie zaczęłam prowadzić mentalny ranking. W zeszłym tygodniu dzwoniłam ja, czyli w tym powinna zadzwonić koleżanka.

Jest to absolutnie bez sensu. Odzywaj się, gdy masz czas i chęć/potrzebę kontaktu z przyjacielem. Nie prowadź rankingów, nie licz, kto dzwoni częściej i więcej. Nikomu takie wyliczanki nie służą. Nie bierz do siebie, gdy ktoś długo się nie odzywa. Szczególnie, jeżeli wiesz, że dzieje się tak z jakiejś przyczyny. Wiesz, że przyjaciel zmienił pracę i trzaska dzikie nadgodziny każdego dnia. Przyjaciółka właśnie urodziła dziecko i powoli wdraża się w macierzyństwo i to zajmuje jej myśli teraz najwięcej.

Zapisz sobie ważne daty i wydarzenia z życia przyjaciół

Urodziny, rocznice, rozmowy kwalifikacyjne, ważne wyjazdy, prezentacje i trudne rozmowy w domu. Wszystkie te istotne zdarzenia z życia Twoich przyjaciół, którymi dzielą się z Tobą przy kubku aromatycznej herbaty lub podczas szybkiej rozmowy przez telefon. Ustaw sobie przypominajkę, zapisz w kalendarzu, pamiętaj o nich i daj znać, że pamiętasz.

Nie ma nic milszego, niż SMS od jednej z naszych ulubionych osób na świecie w chwili, gdy potrzebujemy wsparcia lub pamięci. Krótkie “Trzymam kciuki!!” przed rozmową kwalifikacyjną po pracę marzeń. Szybkie “Jesteś wielka!” przed ważną prezentacją. Trzy wirtualne buziaki w chwili, gdy ktoś potrzebuje otuchy. Telefon z pięknymi życzeniami na urodziny. Niespodziewana pocztówka z dobrymi słowami.

Słuchaj uważnie, pozwól się wygadać

Jednym z najważniejszych filarów przyjaźni jest umiejętność słuchania drugiej osoby. Ale takiego słuchania pełnym uchem. Wiecie o co mi chodzi? O takie słuchanie, kiedy wyłączasz naturalny instynkt “o, zaraz jej doradzę, co ma zrobić” i równie normalny odruch “powiem mu, co o tym myślę” i po prostu słuchasz. Siadasz z przyjacielem, słuchasz tego, co ma do powiedzenia, zadajesz pytania pomocnicze, które pomogą mu wejść głębiej w temat, parafrazujesz jego słowa, upewniając się, że faktycznie wiesz, o co mu chodzi.

Nie przerywaj. Nie ponaglaj. Nie mów: “mam tak samo” przed końcem historii. Nastaw się na odbiór i pozwól drugiej stronie powiedzieć wszystko, do końca.

Wpuść do środka

Dzieje się u Ciebie coś ważnego? Powiedz o tym bliskim osobom. Napisz, że masz problem. Opowiedz krótko o tym, co się dzieje. Pochwal się wielkim sukcesem lub marzeniem, nad którym pracujesz. Obdarz przyjaciela zaufaniem i wpuść go do środka. To osoba, przed którą nie musisz udawać. Nie musisz być Perfekcyjną Panią Domu z idealnie ogarniętym mieszkaniem, pachnącym jabłecznikiem w piecu i absolutnie najgrzeczniejszym dzieckiem na rękach.

Dzielenie się swoimi uczuciami, osobistymi zawirowaniami, kłopotami i dylematami to prawdziwa sztuka. Są osoby, którym przychodzi to bardzo łatwo. Uzewnętrzniają się przed wszystkimi i zawsze. Ale inni (a powiedziałabym, że jest to większość), odczuwa pewną naturalną blokadę i z rezerwą opowiadają o tym, co u nich się dzieje. Jeżeli faktycznie darzysz kogoś przyjaźnią, ufasz tej osobie i wiesz, że jest tego zaufania godna, to spróbuj wyjść poza tę blokadę. Wpuść do środka i zobacz, co się stanie.

Spędzaj czas, ujmuj w planach, bądź w kontakcie

Mam wrażenie, że po przekroczeniu magicznego wieku lat 25, przyjaźń przestaje być prosta. Dochodzi nam obowiązków, znajdujemy prace, zakładamy rodziny, zajmujemy się chorymi rodzicami lub dziadkami. Jakoś tak nagle, zupełnie niepostrzeżenie, z dzikiej bestii imprezowej zmieniamy się w Dorosłych. Nie mamy już czasu cztery razy w tygodniu na wesołe rozmowy z przyjaciółmi, nocne picie nad rzeką, spontaniczne wypady do dinoparku. Nie ma czasu, więc widujemy się rzadziej. Nie ma czasu, więc rozmawiamy mniej. Nie ma czasu, więc spychamy przyjaźń na dalszy plan. Bo przyjaciel przecież zrozumie, że mamy na głowie inne sprawy. Jasne, że zrozumie. Ale im mniej tych rozmów, tym bardziej przyjaźń słabnie. Jeżeli nie będziemy uważni, po prostu zniknie, a my obudzimy się za kilka lat, zastanawiając się co się stało z tą fajną paczką, z którą można było konie kraść.

Kolejna rada to po prostu: spędzajcie razem czas. Planując miesiąc i jego kolejne tygodnie, ustal z przyjaciółmi, kiedy mogą się spotkać. Jeżeli macie większą grupę, wyznaczcie spotkania odległe w czasie. Zapiszcie to w kalendarzu i cieszcie się na zbliżającą radość. Jeżeli nie masz czasu na telefon, napisz SMS-a. Wyślij krótkiego maila. Napisz do kogoś na fejsie. Podeślij śmieszne zdjęcie znaleziska. Zaskocz krótką anegdotą. Każdy taki gest cementuje relację i sprawia, że ona trwa.

Działaj, póki jeszcze nie wszystko stracone.3 thoughts on “Jak dbać o przyjaźń – 5 skutecznych wskazówek”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.