Jak dobrać biustonosz?

Jak dobrać biustonosz?

Potrzebujesz dobrego stanika. Takiego, w którym czujesz się absolutnie prześwietnie. Takiego, który zakładasz z uśmiechem na ustach, nosisz z radością i prezentujesz z dumą. Takiego, w którym możesz góry przenosić! Dziś będzie o tym, jak dobrać biustonosz. Krok po kroku pokażemy jak się mierzyć, jak dobierać i czego unikać. 

Na wstępie chciałabym zaznaczyć, że nie jestem bra-fitterką (ekspertką od dopasowania biustonoszy). Wiedza, którą podaję opiera się na własnych poszukiwaniach w Internecie i wieloletnim dobieraniu sobie biustonoszy. Każda kobieta jest w stanie i absolutnie POWINNA nosić dobrze dobrany stanik. To jest najbardziej podstawowa rzecz na świecie. To jest takie coś, że jeżeli nosisz zły i potem nagle ubierzesz ten dobry – zmieni się Twoje życie na lepsze natychmiast i odczuwalnie.

Przez wiele lat nosiłam fatalnie dobrany stanik. Piersi były dla mnie powodem do udręki, niewygody i w pewnym sensie także wstydu. W dużej mierze dlatego, że pierwsze moje staniki były dobierane “na oko”, a mój biust zawsze był wymagający. Raczej z gatunku tych większych- ten boleśnie odczuwalny na zajęciach WF-u i przy porannym podbiegu do odjeżdżającego właśnie autobusu. W końcu w liceum, pod wpływem przyjaciółki (której do końca życia będę za to wdzięczna) dobrałam sobie stanik zgodnie z dokładnym pomiarem i kupiłam pierwszy biustonosz w dobrym rozmiarze. Nadmienię, że sklepy typu Esotiq czy Triumph posiadają bardzo niewielki wybór biustonoszy w moim rozmiarze. Kupiłam więc ten pierwszy dobrze dobrany stanik przez internet. Kosztował mnie ponad 100 zł, co na moją licealną kieszeń było wydatkiem niemałym. A było to w czasach, kiedy zakupy przez Internet nie były codziennością. Nie było paczkomatów, nie było szybkich płatności. No i ta groza pierwszych zakupów przez Internet- a co jeśli nie będzie pasował? Bałam się okrutnie. Teraz z perspektywy czasu ten strach jest bardzo głupi – przecież i tak nosiłam niepasujące staniki, jeżeli tamten by nie pasował, miałabym po prostu kolejny – droższy i tyle. Na szczęście jednak biustonosz dotarł, dobrałam go dobrze i leżał jak MARZENIE!! I wiecie co, naprawdę zmieniło się wszystko. Ja w końcu przestałam myśleć o moich piersiach jak o utrapieniu albo udręce. Wtedy nie było jeszcze serialowej Gry o Tron, ale naprawdę czułam się w nim jak khaleesi na smoku. Tym największym, najbardziej srogim smoku. A może nawet bardziej. Żaden lodowy król nie był mi straszny, oj nie!

I wiecie co, tak trzeba się czuć w staniku. Jak superbohaterka, ktoś wyjątkowy, kobieta na 100%. No zobaczcie jak ona ma pięknie dobrany stanik w gorsecie. Zobaczcie jaką ma beztroską minę. Nic jej nie obciera, nic ją nie obciska! :

źródło: www.dccomics.com

I na walentynki, na Dzień Kobiet, albo z okazji cudownej bezokazji wtorku trzynastego -> spraw sobie Kobieto dobrze dobrany biustonosz.

Dlaczego trzeba nosić dobrze dobrany stanik?

1. Aby czuć się dobrze. Piersi nie powinny Ci przeszkadzać. To integralna część Twojego ciała. Może być bardzo drobna, może być bardzo duża – w każdej opcji sprawdzi się inny typ biustonosza. Tak, jak kobiety wysokie i niskie powinny nosić nieco inaczej dobrane ubrania, tak różne typy piersi potrzebują innego stanika. Odpowiednio dobrany biustonosz sprawia, że Twoje piersi są dobrze podtrzymane i “nie ciążą” Ci. Jest Ci po prostu z nimi wygodnie. Nie czujesz stanika, nie czujesz piersi, jest bosko!

2. Aby dobrze wyglądać. Dobrze dobrany stanik unosi piersi i pięknie je eksponuje. I nagle zwykły biały T-shirt przestaje być tylko koszulką i staje się świetnym outfitem na randkę. Serio.

3. Aby odciążyć plecy. Źle dobrany biustonosz często powoduje bóle pleców. Ciężar piersi opiera się na ramiączkach stanika, zamiast na obwodzie. Zaczynamy się garbić i bolą nas plecy. Tak nie musi być.

4. Aby poczuć się pewniej. Dobrze dobrany biustonosz dodaje pewności siebie i sprawia, że czujemy się dobrze. Nic nam nie ciąży, nic nas w okolicy piersi nie irytuje. Widzimy w lustrze najbardziej optymalny wygląd naszego ciała. To jest super!

jak dobrać rozmiar biustonosza

Rozmiar biustonosza składa się z dwóch elementów. Te oznaczenia to liczba (np. 65, 70, 80 itd) i litera (np. A, B, F itd). Oba elementy dają nam rozmiar biustonosza – np. 75J. Pierwszy składnik rozmiaru, czyli liczba – to obwód pod biustem. Drugi, czyli litera – oznacza rozmiar miseczki. Aby dobrać rozmiar biustonosza, musisz dokładnie zmierzyć oba elementy miarką krawiecką.

Jak zmierzyć obwód pod biustem?

W prawidłowo dobranym biustonoszu na obwodzie stanika opiera się większość ciężaru piersi. Ponieważ wiele kobiet dobiera go nieodpowiednio, piersi “wiszą” na ramiączkach stanika, co obciąża kręgosłup i zmniejsza komfort noszenia.

jak mierzymy:
1. Ułóż miarkę poziomo w miejscu zaraz pod piersiami. Zwróć uwagę, aby miarka układała się dokładnie poziomo, bez przekręceń i nie pod skosem. Warto robić pomiar przed lustrem lub w towarzystwie zaufanej osoby, która wzrokowo sprawdzi, czy miarka leży ściśle.
2. Wypuść powietrze i zaciśnij miarkę mocno pod biustem. Przeczytaj wynik a następnie zaokroglij go w dół – do pełnej piątki, lub nawet niżej.
Przykład: z pomiaru wyszło 78 cm – zaokrąglamy w dół do 75.
UWAGA! Jeżeli na plechach i w obszarze pod biustem występuje u Ciebie więcej “miękkiego ciała”, możesz zaniżyć wynik jeszcze niżej – do 70.

Biustonosz ma trzymać się ciała na tej samej wysokości z przodu i z tyłu. Aby tak się zadziało, obwód stanika musi być ścisły – dzięki temu biust nie opada a tył stanika nie idzie do góry.

Jak zmierzyć obwód w biuście?

Obwód w biuście pomaga ustalić rozmiar miseczki biustonosza. Mierzymy na luźno, bez ściskania piersi. Miarka nie może się wżynać w pierś.

jak mierzymy:
1.Ułóż miarkę poziomo, na wysokości brodawek.
2.Ponownie upewnij się, czy miarka nie ma przekręceń i leży poziomo.
WAŻNE! Miarka nie może iść po skosie!
3.Jeżeli Twój biust nieco opada, lub nie jest jędrny -dokonaj pomiaru w miękkim staniku, który nie spłaszcza piersi, albo – pochylając się do przodu. Po pochyleniu luźno obejmij piersi miarką na wysokości brodawek i odczytaj wynik.

Jaki dobrać rozmiar biustonosza?

Po dokonaniu tych pomiarów, przystępujemy do określenia rozmiaru biustonosza. I tutaj wszystko zależy od sklepu, portalu lub producenta, którego stanik zamierzamy kupić. Naprawdę, różnice są częste, dlatego przed każdym zakupem biustonosza, konieczne jest sprawdzenie rozmiarów w tabeli rozmiarów producenta.

WAŻNE! Rozmiary miseczek nie kończą się na A, B, C i D. Tak, te najczęściej możemy spotkać w sklepach, ale to wcale nie oznacza, że te rozmiary są najczęściej spotykane u kobiet. Dobierając idealny biustonosz porzuć przywiązanie do dawnych oznaczeń i zaufaj pomiarom i tabeli. Jeżeli wyszło Ci 70G, a do tej pory nosiłaś 80C – nie przecieraj oczu ze zdziwienia. Pora na działanie. Albo od razu kup biustonosz w tym rozmiarze, albo najpierw idź do sklepu stacjonarnego aby przymierzyć i się upewnić.

No właśnie. Jeżeli po raz pierwszy kupujesz biustonosz z prawdziwego zdarzenia, zachęcam Cię do odwiedzenia sklepu z biustonoszami lub profesjonalnego salonu bra-fittingu. Daj sobie godzinę czasu – przymierzaj różne opcje, pozwól ekspertom sobie pomóc. To bardzo ułatwi sprawę początkującym. Jeżeli masz biust pięknie “standardowych” rozmiarów – pracownice Esotiq, Intimissimi i Triumph (czyli najczęściej spotykanych w polskich centrach handlowych sklepów z bielizną) pomogą dobrać Ci rozmiar. Pomierz się w domu i podaj wymiary obsługującej Cię osobie. Przyniesie kilka biustonoszy – przymierzaj po kolei, daj się zobaczyć ekspertce, poradzi czy biustonosz na pewno dobrze leży. Jeżeli masz biust pięknie większy – zachęcam Cię do odwiedzenia salonu bra-fittingu i doboru pierwszego stanika w ten sposób. Ekspertki w salonie dobiorą biustonosz idealnie skrojony dla Ciebie.

Jeżeli kupujesz biustonosz w Internecie (uwaga- zbliża się Dzień Kobiet, a i na Walentynki sklepy internetowe szykują promocje i rabaty) pamiętaj, aby każdorazowo spojrzeć do tabeli rozmiarów producenta danego modelu, lub ogólnych rozmiarów w sklepie.

Jak korzystać z tabeli rozmiarów biustonoszy?

Oznaki źle dobranego biustonosza

Problem 1: Zbyt duży rozmiar pod biustem.

Złe dobranie rozmiaru pod biustem powoduje, że miseczki się przesuwają, a stanik nie podtrzymuje piersi tak jak powinien i obciąża ramiona.
Rozpoznasz, że to Twój problem jeżeli w biustonoszu podniesiesz ręce do góry a fiszbiny podniosą się i wjadą na piersi. Przy większych biustach łatwo rozpoznawalny znak tego problemu to unoszenie się tyłu biustonosza ku górze.

W dobrze dobranym biustonoszu tył i przód są na tym samym poziomie.Tył leży równo. Nie podnosi się do góry!

Problem 2: Zbyt mały rozmiar pod biustem

Tutaj sprawa jest łatwiejsza. Stanik w zbyt małym rozmiarze jest po prostu bardzo niewygodny. Obciska, nie można w nim oddychać, obciera, sprawia, że marzysz tylko o tym aby go rozpiąć.

Problem 3: Źle dobrana długość ramiączek

Ramiączka zbyt krótkie wpijają się w ramiona powodując dyskomfort.
Zbyt luźne, przeciwnie- zsuwają się z ramion.

Dobrze dobrane ramiączka dodatkowo podtrzymują biust i nie spadają z ramion. Leżą dość ściśle- można pomiędzy nie a ramiona włożyć ok. 4 palców.

Problem 4: Zbyt duże miseczki

Rozpoznasz ten problem u siebie jeżeli zauważysz, że górna krawędź miseczki nie przylega do skóry, tylko się fałduje. Częstą oznaką tego problemu jest także wpijanie się bocznej krawędzi miseczki w pachę – fiszbina znajduje się za daleko za piersią i drażni nas.

Miseczka nie może odchylać się od piersi, nawet kiedy jesteśmy trochę zgarbione.

Problem 5: Zbyt małe miseczki

Bardzo częsty problem, szczególnie u posiadaczek obfitych piersi. Nosisz zbyt małe miseczki, jeżeli piersi w biustonoszu stykają się ze sobą i nie są od siebie oddzielone a środkowa część stanika (ta między piersiami) odstaje od mostka.  Najczęściej powstają też fałdy (buły) nad miseczką, pod pachą i na plecach. Całość wygląda jak kadr z horroru:

źródło: http://www.boobietrap.com/

Bardzo Cię proszę. Kup sobie dobry stanik.

BAZA WIEDZY

1. Mierzenie biustu videoporadnik:

mybra.pl – strona zawiera szczegółowe materiały video o pomiarach biustu oraz oznakach źle dobranych biustonoszy.

2. Przydatne blogi i artykuły:

stanikomania.blox.pl – o doborze rozmiaru pod biustem.
Piersiówka – pdf do wydruku. Niezbędnik zakupowy, który pomoże Ci określić, czy stanik leży dobrze.
dopasowana.pl/dobór rozmiaru – jak dobrać sobie rozmiar biustonosza, porady

3. Inne:
dopasowana.pl – sklep internetowy w którym kupiłam swój pierwszy dobrze dobrany biustonosz

Za zdjęcie główne dziękujemy :  Pablo Heimplatz i Unsplash

Źródła innych obrazków znajdują się w opisach.4 thoughts on “Jak dobrać biustonosz?”

  • I wszystko jasne! Świetnie napisane! Super że zwróciłaś uwagę na ten temat! Ignorowany często przez wiele kobiet!

  • Super poradnik :). Od siebie dodam jeszcze, że przy mierzeniu stanika warto zwrócić uwagę na następujące rzeczy:
    1) obwód pod biustem – stanik zapinamy na ostatnia haftkę. Te kolejne są po to, by stanik zapiąć ciaśniej jeśli z czasem się trochę rozciągnie.
    2) ramiączka – mierząc nowy stanik rozluźniamy je na maksa. Skracanie ramiączek to w zasadzie ostatni krok mierzenia, bo dobry stanik teoretycznie nie potrzebuje ramiączek by trzymać biust. Kto wie, może nawet się okazać, że wcale nie będziesz musiała ich skracać 🙂 Co prowadzi mnie do punktu 3:
    3) niby banał, ale: kobiety są różne i nie każdej będzie pasował każdy model stanika. Trzeba mierzyć :). Nawet jeśli wstępnie ustalisz, że np. balkonetki są ok a plunge nie dla ciebie, to jeszcze nie jest koniec poszukiwań.. Piersi mogą być nie tylko mniejsze lub większe, ale też być wyżej czy niżej, wąsko lub szeroko rozstawione, mogą być też asymetryczne (w takim przypadku dobieramy miseczkę do większej piersi). I tak samo staniki mogą się różnić maksymalną długością ramiączek, rozciągliwością czy odstępem między miseczkami. Podsumowując, jeśli super stanik polecony przez koleżankę/sąsiadkę/sprzedawczynię źle na tobie leży czy jest niewygodny, to nie znaczy że jesteś “dziwna” albo “niewymiarowa” tylko że ten konkretny model z tej konkretnej firmy nie jest dla ciebie i warto przymierzyć inny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.