Jak prać jeansy – 5 skutecznych wskazówek

Jak prać jeansy – 5 skutecznych wskazówek

Kilka lat temu rodzice obdarowali mnie bonami podarunkowymi do Katowickiej Silesii. Och jakaż ogromna była moja radość! Uzbrojona w te zacne papierki, mogłam w końcu kupić sobie upragnioną parę “prawdziwych” jeansów. Oryginalne Levi’sy… Toż to prestiż na całą dzielnicę! Tyle było czekania, tyle radości! A potem postanowiłam wyprać te jeansy… i nic już nie było takie samo. Dlatego dziś będzie o tym, jak prać jeansy. 

Choć w sumie prawda jest taka, że po tym pierwszym praniu spodniom nie stało się nic szczególnego. Za to po kilku miesiącach wyblakły, odkształciły się i poskręcały. Chciałam już ostatecznie skreślić całą zacną markę Levi’s, wygłaszać stanowcze opinie i wołać o pomstę do nieba… ale tknęło mnie i poczytałam trochę o pielęgnacji jeansu. I tak oto (nie pierwszy raz w życiu) przekonałam się w sposób dobitny i nieodwracalny, że WSZYSTKO ROBIĘ ŹLE. Czasu nie cofnę, ale możemy na moich błędach uczyć się wszyscy.

Poznajcie zatem

5 (lub więcej) skutecznych wskazówek, jak prać jeansy

jak prać jeansy

CZĘSTOTLIWOŚĆ: Pierz rzadko i umiejętnie.

Jak prać jeansy? Rzadko. O tak! Jeansy zdecydowanie nie lubią być prane. Każde kolejne pranie po pierwsze wypłukuje odrobinę koloru ze spodni, a po drugie, ma znaczący wpływ na ich formę. Pierzmy je zatem w ostateczności – tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Co to znaczy – tylko wtedy, gdy konieczne?

Cóż- Dżinsowi puryści zalecają nawet pranie spodni raz na pół roku (!). Podają także nietypową metodę “czyszczenia” dżinsowych spodni- należy po prostu włożyć je na kilka godzin do zamrażalki. Zimna temperatura zabije zarazki i odświeży materiał. Z powodów higienicznych wszystkim Damom takie zbyt restrykcyjne podejście do tematu mimo wszystko odradzamy. Jak ze wszystkim, warto w tej kwestii zachować zdrowy rozsądek i po prostu pamiętać, że dżinsy prane być nie lubią.

Pierzmy gdy przyjdzie wielki brud, straszny dyskomfort, wyczuwalny “zapaszek” lub ciężkie roboty w błotnistym ogródku. Tak rzadko, na ile pozwala nasze poczucie estetyki i komfortu. 

jak prać jeansy

PRANIE:

1. Uwaga na pierwsze pranie!

Ważną kwestią powtarzającą się w wielu artykułach o tym, jak prać jeansy,  jest pierwsze pranie nowych spodni. Eksperci zalecają, by maksymalnie się z tym wstrzymać i pozwolić najpierw dżinsom ułożyć się na ciele. Warto odczekać kilka miesięcy, spodnie w tym czasie dostosują się do Waszej sylwetki i będą się „dobrze nosić”. Aby dodatkowo chronić  ich kolor, przed pierwszym praniem zamocz spodnie w zimnej wodzie z dodatkiem soli i octu.

PODSTAWY:

• Wstrzymaj się maksymalnie przed pierwszym praniem,
• Nie pierz jeansów zaraz po przywiezieniu ze sklepu!
• Zamocz w wodzie z solą i octem. Proporcje: 1 szklanka octu na 5 litrów zimnej wody.

2. Jak prać jeansy?

Kiedy już w końcu pierzesz, przygotuj się do tego odpowiednio: odwróć spodnie na lewą stronę, zapnij suwak i guziki. Koniecznie opróżnij kieszenie (pozostawiona chusteczka higieniczna po praniu zostawia wesołe chusteczkowe drobinki, których nie oddzielałby od spodni nawet sam Kopciuch).

Ustaw pranie na cykl z mniejszą ilością obrotów.

Uważaj na detergenty. Unikaj płynu do płukania tkanin (przez jego użycie jeans staje się podatny na odkształcenia), stroń także od proszku do prania białego i wybielacza. Jeansy pierzemy tylko w proszku/płynie do prania tkanin kolorowych (a jak mamy jeansy czarne, fajnie kupić płyn do prania czarnego – wtedy kolor będzie cieszył oko dłużej).

3. Uwaga na temperaturę

Pranie w gorącej wodzie zdecydowanie nie służy denimowi. Temperatura źle wpływa na bawełniane włókna. Im większa temperatura, tym większa jest kurczliwość materiału – dlatego pranie jeansów zaleca się w temperaturze nie wyższej niż 30 stopni.

PODSTAWY:
• Pierzemy odwrócone na lewą stronę,
• Zapinamy suwaki i guziki, opróżniamy kieszenie,
• Wybieramy niską temperaturę (30 stopni) oraz niskie obroty (800 maks!),
• Ustawiamy krótki cykl prania,
• Używamy tylko proszku/płynu do prania, bez płynu do płukania.

SUSZENIE: Ostrożnie ze słońcem i prasowaniem

Jak już wspominałyśmy, denim nie lubi ciepła. Ogranicz więc suszenie na słońcu i grzejniku. Wstrzymaj się też z prasowaniem. Warto wywiesić jeansy na suszarce do prania – można zrobić to na sznurku na powietrzu, tylko błagam, unikajcie słonecznych miejsc! Pozwólcie spodniom spokojnie wyschnąć i pooddychać.

PODSTAWY:
• Unikaj kaloryfera,
• Unikaj bezpośredniego słońca,
• Rozwieś na suszarce,
• Unikaj prasowania – rozwieszone nie wymagają takich działań!

Jak widać, tych zasad wcale nie jest dużo, ale jakoś udało mi się złamać prawie wszystkie. Nic dziwnego, że Levi’sy się na mnie obraziły. Sama się potem za to szczególnie nie lubiłam.

Jeansy to tak zakup na lata – warto poświęcić chwilę na zrozumienie tego materiału i zadbanie o jego potrzeby.

Przydatności


Style Digger o dżinsach
Zakupologicy
Jeans
Stylecaster6 thoughts on “Jak prać jeansy – 5 skutecznych wskazówek”

  • Kilka razy po praniu jeansów wyszły na spodniach takie gumki jakby ściągnięcia. Piorę spodnie w max 30 stopniach i obrotach 600 i nie wiem o co chodzi ale zniszczyłam już tak kilka par spodni. Co ciekawe wychodzi to tylko na spodniach damskich. Męskie piorę tak samo dziecięce również ale tylko na damskich to się pojawia. Proszę o radę

    • Cześć Viola! Spotkałam się z takim problemem raz i była to niestety wina jakości jeansów – kupiłam w sieciówce nie patrząc za bardzo na skład i grubość materiału. To może być jedna z przyczyn. Zwróć uwagę, by wybierać jeansy, które mają splot broken twill – to splot w taką jodełkę na odwrocie. Wpisz do wyszukiwarki to zobaczysz o co mi chodzi. Broken twill to symetryczny splot który mniej się deformuje.

    • Cześć Karolina! Płyn do płukania zmiękcza włókna – w przypadku jeansu prowadzi to do ich rozluźnienia i w efekcie jeansy odkształcają się i tracą fason.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.