uporządkuj głowę, relacje i przestrzeń.

Jak usunąć gumę do żucia?

Jak usunąć gumę do żucia?

Na Damy Rady staramy się poruszać nie tylko tematy związane z organizacją czasu i planowaniem (choć tak, zdecydowanie jest to nasz konik i ważny obszar zainteresowań). Z zamysłu i pasji, ten portal ma dostarczać informacji przydatnych Damom. Paniom pełnym zapału i energii, pełnym pasji i marzeń, zdeterminowanym by żyć pięknie i prawdziwie. Nieustraszonym wojowniczkom, powalającym Khaleesi, boginiom w ludzkiej skórze… którym czasem przyklei się do rękawa guma. Dziś o tym, jak usunąć gumę do żucia. Skutecznie.

Wyobraźcie sobie moją frustrację: miły, sobotni wieczór. Po rozkosznym kieliszku wina, udajemy się większym towarzystwem do kina na polski film Gotowi na wszystko. Exterminator. Radośnie rozsiadam się w fotelu, omawiam wesoło kolejne trailery i nagle… coś jest nie tak. Niczym starogrecka wieszczka przeczuwam, że coś jest nie tak. Niby wszystko dokładnie tak jak było, ale jednak… jakby ciężej jest mi oderwać ramię od podłokietnika. Normalnie – jakby było przyklejone! No tak – myślę – toż to musi być efekt mojej nauki pływania! Wszak byłam na basenie, uczyłam się pływać i machałam tymi rękami! Teraz trudno jest mi nimi manewrować – to NORMALNE, to się nazywa SPORT! No ale jakoś tak… nie do końca. No i oczywiście, że sport to nie jest ciężkość ramion. Guma mi się przykleiła, bo zwierz jakiś w ludzkiej skórze zostawił (fuj!) gumę (fuj!) na podłokietniku (fuuuuj!), z boku tak, aby człowiek się musiał przykleić i te zarazki z czyjegoś śmierdzącego pyska musiał potem tykać palcem gołym. No i masz tu babo KLOPS. Jak usunąć gumę do żucia? Myślę w tym kinie – wyrzucić, co tu zrobić trzeba wyrzucić! Ale, jako że jakiś czas temu metodą KonMari pozbyłam się ciuchów wielu, mam Ci ja tylko 3 swetry i nie jestem gotowa, aby się z którymś pożegnać w takich okolicznościach.  I tak oto – Panie Internecie – musiałam znaleźć sposób inny. I dzielę się teraz z Wami, żeby nie było, przetestowanym i DZIAŁAJĄCYM sposobem, jak usunąć gumę do żucia.

Jak usunąć gumę do żucia

W internecie znajdują się dwa generalnie przeciwstawne podejścia do tematu. Sprawdziłam oba. Ponieważ odnoszę się do autentycznego wydarzenia z życia, omówię tutaj sposoby wypróbowane przeze mnie, dotyczące ubrań.

1. Wsadź ubranie do zamrażalnika

Zaraz po przyjściu z kina, wsadziłam sweter do zamrażalnika. Mój tata ma nową lodówko-zamrażarkę, więc jest moc. Po ponad ośmiu godzinach, gumy w dalszym ciągu nie dało się usunąć. Po głębszym zastanowieniu, ten sposób może zadziałać, ale tylko wtedy, jeżeli guma jest w dużym kawałku, w całości i nie wniknęła w tkaninę jakoś bardzo mocno. W przypadku mojego problemu, nie miał szansy na powodzenie. Oczywiście zaczęłam skubać miejsce z gumą niemal natychmiast i trwało to cały seans filmowy, aż został mi wymiętoszony, roztarty, biały obszar gumowy.

2. Polej miejsce z gumą wrzątkiem

I to działa proszę Państwa. Po wyjęciu z zamrażalnika, zrezygnowana zagotowałam szklankę wody. Guma była na rękawie, wsadziłam uciorane miejsce do wrzątku i poszłam myć zęby. Po kilku minutach wróciłam uzbrojona w szczoteczkę do zębów (nie tą samą 🙂  mam inną, taką specjalną do czyszczenia trudno-dostępnych miejsc i innych przygód). Wyjęłam z wrzątku, zaczęłam pocierać, PUŚCIŁO niemal natychmiast. kawałeczki gumy odchodziły i zostawały na szczoteczce. To naprawdę DZIAŁA!

Aby udowodnić skuteczność metody odtworzyłam sytuację w warunkach domowych na koszulce z cyklu “podomka”  Ponownie – duży sukces i ślad po gumie nie pozostał!

guma do żucia 1.Guma na koszulce

jak pozbyć się gumy do żucia

2. Guma w szklance z wrzątkiem i szczoteczka użyta do deguminacji

usuwanie gumy do żucia

3. Efekt końcowy – słabe światło więc wydaje się jakby było odbarwienie, ale to nie prawda koszulka jest jak nowa (tylko, że jest stara i po domu)

Nie zastanawiając się dłużej, odpowiedź na pytanie jak usunąć gumę do żucia brzmi: WRZĄTKIEM!

Podejrzewam, że działa z równą skutecznością na tapicerkę i inne miejsca które mogą być polane wrzątkiem.

Jak usunąć gumę do żucia z włosów

Kolejny problem, kiedy guma przyklei nam się do włosów. Tutaj także mamy kilka sposobów do wyboru:

1. Przyłóż do włosów kostki lodu

Tutaj podobnie – wg mnie to nie zawsze działa. Zmrożenie może działać na pewne typy gum, ale nie działa uniwersalnie. Czasem guma jest tak zapaćkana, że nie można jej łatwo skruszyć po zmrożeniu.

2. Natłuść miejsce

Mogę jednak z czystym sumieniem polecić sprawdzony sposób mojej babci, który uratował mi kiedyś włosy – miejsce z gumą trzeba natłuścić oliwą, wazeliną, olejem kokosowym, jakimkolwiek tłustym mazidłem. Wcieramy mazidło we włosy i miejsce z gumą przez kilkanaście (!) minut, potem wyczesujemy grzebieniem o dużej ilości ząbków (najlepiej drobno od siebie oddalonych – grzebienie starego typu są do tego idealne). Pomocna może być szczoteczka z tuszu do rzęs lub innego typu narzędzie rozdzielające. Przyda się cierpliwość, bo to wyczesywanie może potrwać długo, w zależności od poziomu zagumienia włosów. Po zabiegu delikatnie umyj włosy szamponem i spłucz.

Podsumowując, Moje Drogie Panie, Wojowniczki, Boginie i Khaleesi, guma to nie tragedia. Z gumą da się żyć… krótko i pozbyć się jej trwale.

A Ty, zwierzu udający człowieka, zostawiający gumowe odchody na podłokietnikach publicznych kin – WSTYDŹ SIĘ BARDZO! Paragonów poszukaj w portfelu, biletu z kina, albo chusteczki. Do wszystkich tych rzeczy można gumę przykleić, a następnie kulturalnie zutylizować w pojemniku na odpady zmieszane. A może, z takim poziomem społecznej ogłady, nie powinieneś wychodzić z domu w ogóle. Siedź tam sobie sam i gumy przyklejaj gdzie chcesz.

Powodzenia!

Za zdjęcie przewodnie dziękujemy Matthew Brodeur i Unsplash

 

 3 thoughts on “Jak usunąć gumę do żucia?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.