uporządkuj głowę, relacje i przestrzeń.

Jak zacząć prowadzić dziennik?

Jak zacząć prowadzić dziennik?

Kiedyś damy prowadziły dziennik, aby zapisywać swoje miłosne uniesienia i analizy stanów duszy. Dziś to nie tylko zeszyt do utrwalania wspomnień, ale narzędzie, które może pięknie zmienić nasze życie. 

Jeżeli choć trochę interesujecie się rozwojem osobistym na pewno spotkaliście się z informacją o tym, jak wiele zalet ma prowadzenie dziennika. Każdy szanujący się guru self helpu wspomina o cudownych właściwościach tej czynności, jednocześnie zalecając jej natychmiastowe wprowadzenie do naszych codziennych nawyków dla lepszego i bogatszego życia. I choć czynność pisania od zawsze działała na mnie kojąco, do tak powszechnego zalecenia podchodziłam z pewną rezerwą. No bo co tak naprawdę może mi dać spisywanie przepastnych krain kłębiących się w czeluściach mojego umysłu?

Dlatego też postanowiłam przekonać się na własnej skórze. 

Oto efekty. 

Co daje dziennik?

Zauważyłam 5 najważniejszych pozytywnych wpływów tej czynności na moje życie:

 1. Dziennik pomaga mi zachować wspomnienia – To może zabrzmi trochę głupio, ale dzięki niemu stałam się bardziej świadoma upływającego czasu. Macie też tak? Czasami w życiu kolejne dni zlewają się ze sobą. Codzienna rutyna i nawał spraw sprawiają, że każdy dzień wygląda podobnie. Nagle budzisz się rano i jest już czwartek. Jak to się stało? Dzięki dziennikowi mogę wrócić do zapisków z danego dnia i przypomnieć sobie, ile tak naprawdę się zdarzyło. Jak się czułam, co myślałam, jak wyglądało moje życie. Dodatkowo, kiedy opisujesz każdy dzień, wyrabiasz sobie nawyk wyłapywania pięknych chwil. Wiesz, że wieczorem będziesz pisać o tym dniu, więc Twój mózg samoistnie wyczula się na ciekawe i fajne zdarzenia, o których będziesz mogła napisać. I widzisz, że Twoje życie jest całkiem fajne. 
 2. Dziennik to dla mnie narzędzie do monitorowania postępów – Na jego kartkach w łatwy i przede wszystkim kolorowy sposób mogę śledzić swoje codzienne zmagania i pracę nad tym, co dla mnie ważne. Kiedy stawiam sobie jakiś cel, mogę codziennie do niego wracać i o nim sobie przypominać. Mam też punkt odniesienia do tego jak było kiedyś, dlatego łatwiej mi zobaczyć, ile już udało mi się osiągnąć i dokąd tak naprawdę zmierzam.
 3. Dziennik pomaga przepracować problemy – To według mnie jego największa zaleta i największy benefit, jaki można z pisania wynieść. Dowiedziono, że rozpisanie problemu na kartce papieru pomaga lepiej zrozumieć jego istotę, a nazwanie negatywnych emocji, pozwala się z nimi oswoić. Dziennik nie tylko więc porządkuje myśli, ale pozwala także zidentyfikować co tak naprawdę jest problemem, a co całą masą emocji, które nas paraliżują. No i oczywiście dzięki dziennikowi możesz śmiało wyrzucić z siebie nawet najmroczniejsze myśli – nie musisz zamęczać przyjaciół ciągle tym samym narzekaniem na kondycję świata. Nie oszukujmy się – nikt nie lubi Smerfa Marudy!
 4. Dziennik daje możliwość artystycznego wyżycia się – Pusta kartka papieru to prawdziwy ocean możliwości- możesz na jego przepastnych wodach umieścić co tylko chcesz. Wszystko jest dozwolone – domowe grafiti, artystyczne liternictwo, kolorki, rysunki, kolaże – cokolwiek, co daje Ci radość. Do tego nikt Cię nie ocenia. Dziennik to Twój prywatny plac zabaw, na którym możesz robić co chcesz. A najlepsze jest to, że wcale nie musisz być wielkim artystą. Możesz w nim nagryzmolić na przykład całe mnóstwo sprośnych rysunków i nikt, absolutnie nikt nie będzie Cię oceniał. To jest piękne.
 5. Dziennik to miejsce w którym mogę umieścić wszystko. I to wszystko jest w jednym miejscu! – Kiedyś gubiłam się w żółtych karteczkach, notatkach na paragonach i skrawkach papieru oraz wpisach w notatniku na telefonie. Od kiedy nauczyłam się wszystko pakować do mojego dziennika i prowadzić sensowny index z przodu, w końcu wiem co gdzie się znajduje. Nie muszę myśleć o tym, gdzie się podziała ta luźna karteczka z super ważnym pomysłem i każda ważna myśl zostanie uchwycona w porę. Dzięki temu, mogę myśleć o innych rzeczach. Na przykład- “co na obiad?”.  

Prowadzenie dziennika to świetne narzędzie do kontaktu ze swoją głową. Warto dać temu szansę, żeby przekonać się o tym na własnej skórze. Jeżeli czujesz się przekonana i potrzebujesz pomocy w zaczęciu tej przygody – poniżej znajdziesz wszystko czego potrzeba, aby zacząć. Powodzenia!

warsztat damy rady

Jak zacząć prowadzić dziennik – porady i inspiracje

 1. Kup sobie ładny dziennik i dobry długopis/pióro. Możecie się śmiać, możecie wątpić, ale dla mnie to zawsze było samo sedno sprawy. Jeżeli mam notatnik, który jest tak piękny, że aż chce się pisać, piszę w nim często i mocno. To proste. Jeżeli mam długopis, który sunie po papierze niczym Bródka po lodzie, chce mi się nim pisać. 
 2. Wyznacz sobie czas. Ustal regularną porcję czasu, którą możesz przeznaczyć na pisanie. Może 15 minut przed snem? Może pierwszy kwadrans po przebudzeniu? Może masz 30 minut podczas lunchu w pracy? Jasno określ, kiedy i po prostu usiądź w wyznaczonym czasie do zaplanowanej czynności. 
 3. Ustaw sobie przypominajki. A potem jeszcze więcej przypominajek. Prawda jest taka, że nasza silna wola może nas zaprowadzić tylko tak daleko, na ile jej pozwolimy. Każdego dnia wygląda to inaczej – nie czekaj, aż najdzie Cię ochota. Ustaw przypomnienie w telefonie. Napisz sobie motywacyjną karteczkę na biurko. Wystaw dziennik w widocznym miejscu. Poproś przyjaciela, by przypomniał Ci o pisaniu. A potem:
 4. Zacznij pisać. Usiądź i zacznij. A jeżeli będzie Ci trudno (a początki często takie są i to jest coś najnormalniejszego na świecie), sięgnij po stworzone specjalnie dla Ciebie przez Damy Rady Podręczne Dziennikowe Podpowiedzi i zacznij od tego. Wybierz jeden z tematów i pisz. I na koniec:
 5. Daj sobie czas. Wyznacz 30 dni i pisz codziennie. Bez cenzury, bez zbędnego zastanawiania się nad sensem. Po prostu pisz. Może dziennikowanie to coś zupełnie nie dla Ciebie. Ale spróbuj. Bo może to być coś, co ocali Twoje życie (lub też po prostu znacząco umili czas). 

A czy Ty prowadzisz dziennik? O jakich zaletach przekonałaś się na własnej skórze? Koniecznie daj znać!

Ten artykuł to pierwsza część cyklu o prowadzeniu dziennika. Będziemy publikować posty o różnych sposobach na dziennikowanie, o różnych aspektach tej czynności i ciekawych ćwiczeniach, które pomogą Ci się rozpisać.

Notatki i przydatności


Interesujące artykuły na ten temat:
1. klosinski.net – Zaprzyjaźnij się z notatnikiem
2. a pair and a spair – DIY floral fabric covered notebooks
3. writetodone.com – How to Journal: 5 Tips for Capturing Ideas
4. lifehacker.com – Why You Should Keep a Journal (and How to Start Yours)

Bardzo piękne notatniki do dziennikowania:

Notes Leuchtturm
Notes Leuchtturm
Moleskine
Moleskine
Papirell
Papirell
Sloshe
Sloshe
Not only paper
Not only paper
Linkaspinka
Linkaspinka

Fajne długopisy i pióra:

Pilot Regrip
Pilot Kakuna
Parker
Faber Castell Ecco Pigment

Aplikacje do dziennikowania online:

https://penzu.com/
http://750words.com/
https://journalate.com/

podpis-Ania2 thoughts on “Jak zacząć prowadzić dziennik?”

 • Ja uwielbiam dziennikować. Kiedyś spisywałam tylko swoje wspomnienia, taki opis dnia. Potem zaczęło napływać coraz więcej komentarzy i przemyśleń, aż mój niepozorny dziennik przemienił się w coś więcej.Jest to miejsce, gdzie mogę pisać ile wlezie, co uwielbiam :), zwierzać się, spisywać wszystkie moje myśli, które wreszcie nie uciekają. Nauczyłam się słuchać siebie i dokładniej obserwować. Plus zawsze styl się poprawi :).
  Bardzo fajne wpisy. Przyjemnie się czyta. Pozdrawiam 🙂

 • Witajcie, Kochani!! Ja sama piszę swój dziennik i to od ładnych paru lat. Kiedyś był pamiętnikiem ;-).Ale potem nauczyłam się jakoś tak pisać go codziennie. Moge w nim pisać wszystko to, co mam ochotę i chcę w nim pisać, czego bym nie powiedziała komukolwiek innemu.chocby bliskiej osobie, czy w domu! Daje mi pisanie motywację i jestem z tego dumna, że mogę go pisać. Pozwala pozbierać mi swoje myśli, poukładać wszystko i mogę na kartach papieru być jak najbardziej szczera…Kiedy kolezanka niema czasu ze mna rozmawiać, inna jest poza zasięgiem i ja chcę z kimś poromzawiać, komuś się wygaa ć, a nie mam komu…To wtedy piszę;-)! Ile chcę i co chcę! Polecam Agusia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.