uporządkuj głowę, relacje i przestrzeń.

Jak znaleźć czas na czytanie + kilka książek, które polecam

Jak znaleźć czas na czytanie + kilka książek, które polecam

W zeszłym roku nie przeczytałam 52 książek, jak zakładają pewne zacne akcje na FB, niemniej przez moje ręce przewinęło się dość sporo różnych pozycji. Niektóre chciałabym Wam polecić.

Jak wiecie, stan czytelnictwa w Polsce nie wygląda zbyt dobrze. Wiele osób twierdzi, że zwyczajnie nie ma czasu na sięgnięcie po jakąś lekturę. Trochę nie chce mi się w to wierzyć. Mimo wszystko, jak to zmienić?

1. Noś książkę przy sobie i czytaj, gdy tylko będzie ku temu okazja – a ta może się nadarzyć w różnych okolicznościach, np. w poczekalni u lekarza, w kolejce, na przystanku. Z kolei podczas stania w korku mogą sprawdzić się audiobooki.

2. Jedziesz gdzieś? Czytaj w podróży – to chyba najlepszy sposób na umilenie sobie czasu w pociągu, autobusie, tramwaju, samolocie czy aucie, o ile nie prowadzimy;) Czas oczekiwania na dworcu też upływa inaczej, gdy mamy przy sobie książkę.

3. Zaplanuj czas na czytanie – o planowaniu czasu pisałyśmy już dużo m.in. tutaj i tutaj. Wygospodaruj chociażby pół godziny dziennie i regularnie czytaj. Codziennie. Niech to będzie twój rytuał i nawyk, który warto pielęgnować.

4. Wstań wcześniej – zacząć dzień od książki? Czemu nie? Zrób kawę, sięgnij po lekturę i zafunduj sobie miły poranek. O wczesnym wstawaniu była mowa tutaj. Chyba że wolisz czytać pół godziny przed snem – to też jest świetna opcja.

5. Zapanuj nad pożeraczami czasu – czyli głównie nad korzystaniem z internetu i oglądaniem TV, chyba że jest coś jeszcze, co zabiera Ci cenny czas.

6. Czytaj w każdej wolnej chwili – to chyba nie jest „wolna chwila”, ale mam znajomą, która twierdzi, że w życiu nie przeczytała takiej liczby książek, jak w czasie karmienia piersią lub podczas spaceru z niemowlakiem. Można też czytać w przerwie na reklamę, jeśli coś oglądamy (a ta potrafi przecież trwać dosyć długo), albo podczas gotowania – zanim ugotują się ziemniaki, zupa dojdzie do siebie albo podczas pieczenia ciasta. Czemu nie?;)

7. Zrób listę książek, które chcesz przeczytać – czasami zdarza się, że mamy czas, ale nie mamy pomysłu na to, za jaką książkę się zabrać. Ja nie mam z tym problemu, bo zawsze piętrzy się u mnie stosik lektur do przeczytania;). W swoim kalendarzu mam też listę książek, które chcę przeczytać. Gdy tylko natknę się na coś o jakiejś ciekawej książce albo ktoś poleci mi konkretny tytuł, wpisuję go na listę. Co więcej, jak tylko na taką listę wpadnie jakaś niezwykle ciekawa propozycja, od razu szybko się mobilizuję do skończenia bieżącej książki.

8. Stwórz sobie przytulne gniazdko – nie ma to żadnego związku z tym „jak znaleźć czas na czytanie”, ale czasami jak się widzi pewne miejsca, to od razu przychodzi na myśl, że najchętniej zanurzyłoby się w nim z dobrą książką w dłoni. Stwórz sobie takie miejsce w domu. Moja ulubiona kombinacja to kanapa, książka, kocyk, kot:

kot

I właśnie m.in. ze względu na czytanie marzę o balkonie:)

Książki 2016

Robiłam sobie ostatnio krótkie podsumowanie 2016 roku, a wraz z nim przegląd książek, które w tym czasie przeczytałam. Stwierdziłam, że niektórymi z nich warto się z Wami podzielić (kolejność przypadkowa 😉 ).

„Projekt: prawda” Mariusz Szczygieł

Taksówkarz, ochroniarz w sklepie, sąsiadka – różne, czasami przypadkowe osoby dzielą się w tej książce swoimi prawdami. Mariusz Szczygieł pyta napotkanych ludzi o ich życiową mądrość, prawdę, jaką noszą głęboko w sercu. W książce zawarto też całkiem spory fragment powieści „Portret z pamięci” Stanisława Stanucha. Jego bohater wyznaje tak: „Przyszło mi do głowy, że każdy rozsądny człowiek powinien dążyć do prawdy, starać się odkryć w swoim życiu jedną, bodaj najmniejszą prawdę. W przeciwnym razie życie jego wydawać się może zmarnowane”. A jaka jest Twoja prawda?;)

Zakazane ciało. Historia męskiej obsesjiDiane Ducret

Bardzo interesująca historia kobiecego ciała – od starożytności po czasy współczesne. Jak postrzegano kobiece ciało i jego intymne części w danych czasach? Jakie krążyły wokół nich zabobony? Jakie krzywdy wyrządzano kobietom? Bardzo ciekawa i miejscami szokująca książka.

Ganbare! Warsztaty umierania Katarzyna Boni

Po japońsku ganbare znaczy tyle co „Daj z siebie wszystko! Trzymaj się! Dasz radę!”. Katarzyna Boni rewelacyjnie opisuje rzeczywistość Japończyków, których życie toczy się dalej po trzęsieniu ziemi, tsunami i wybuchu elektrowni jądrowej. Jak sobie radzą? Każdy z bohaterów tego reportażu ma na to inny sposób. Bardzo wciągająca i ważna lektura. Doskonała też jako prezent dla kogoś, kto jest zafascynowany Japonią.

Nie ma się czego bać. Rozmowy z mistrzami Justyna Dąbrowska

Mariusz Szczygieł pytał ludzi o ich życiowe prawdy, natomiast Justyna Dąbrowska pyta znane osoby w podeszłym wieku o to, co jest w życiu warte starania. Wśród osób, z którymi rozmawiała, są m.in.: ksiądz Adam Boniecki, Julia Hartwig, Krzysztof Pomian, Daniel Passent. Autorka pyta o sprawy fundamentalne – miłość, nadzieję, wiarę, sens życia, a także o starość i przygotowywanie się do śmierci. „Mądra, ważna książka” – jak krótko opisała ją Hanna Krall.

Małe eksperymenty ze szczęściem Hendrik Groen

Tę i następną książkę poleciła mi Magda. To niesamowicie ciepła i szczera lektura. To właściwie dziennik pewnego staruszka mieszkającego w ośrodku dla seniorów. Opisuje w nim, jak przebiega jego codzienność, czym umila sobie życie i jak organizuje sobie czas ze swoimi przyjaciółmi. To opowieść o grupie staruszków, którzy mają w sobie mnóstwo energii i chęci, by wycisnąć z tej resztki życia jak najwięcej, a przy tym borykają się z wieloma trudnościami, chorobami, przemijaniem. Książka wzrusza, bawi, zastanawia i sprawia, że zaczynasz pałać do głównego bohatera ogromną sympatią:)

WilkiAdam Wajrak

Rzadko czytam książki przyrodnicze, tym razem jednak zrobiłam wyjątek i… bardzo się wciągnęłam. Adam Wajrak opisuje swoją największą przygodę życia – tropienie wilków w Puszczy Białowieskiej i swoją przyjaźń z tymi dzikimi zwierzętami. Pisze też dużo o tym, co ludzie wyrządzili tym drapieżnikom i dlaczego na temat wilków krąży tyle legend. Teraz patrzę już na wilki zupełnie inaczej:)

4

A Wy, co polecacie? 🙂

podpis-Marta2 thoughts on “Jak znaleźć czas na czytanie + kilka książek, które polecam”

  • Ja mam tak, że od wielu wielu lat zawsze czytam przed snem. To mój rytuał, który bardzo lubię. Niestety im jest się starszym, tym trudniej znaleźć lekturę, która cię pochłonie, w taki sposób, że jak tylko ma się czas to się po nią sięga.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.