Kwestionariusz Prousta, czyli „rozrywka” z salonów!

Kwestionariusz Prousta, czyli „rozrywka” z salonów!

W podstawówce miałam pewien gruby zeszyt, który cieszył się sporą popularnością. Przechodził z rąk do rąk, a za każdym razem, kiedy do mnie trafiał z niecierpliwością sprawdzałam, co jest w środku. Ludzie prześcigali się w tym, by było kolorowo, oryginalnie i z pomysłem. Ja też chciałam wypaść jak najlepiej, stąd nieustannie poprawiałam wygląd mojego zeszytu. Pamiętam, jak swoim brokatowym żelopisem zdobiłam ogromny napis na tytułowej stronie. Brzmiał on Złote myśli. Pamiętacie te rozrywki z dawnych lat? 😉

O swoim brulionie przypomniałam sobie, gdy trafiłam na tzw. kwestionariusz Prousta. Jak się bowiem okazuje, pod koniec XIX wieku bywalcy salonów lubowali się w pewnej rozrywce. Ich ulubioną grą towarzyską było udzielanie odpowiedzi na pytania właśnie z tego kwestionariusza. Mimo upływu lat, salonowa zabawa wciąż ma się świetnie, choć doczekała się różnych modyfikacji.

W rzeczywistości kwestionariusz ten nie ma zbyt wiele wspólnego z francuskim pisarzem Marcelem Proustem. On sam odpowiedział na zawarte w nim pytania dwukrotnie, jako chłopiec i młodzieniec. Odpowiedzi odnaleziono i ujawniono dopiero po jego śmierci, a po wielu, wielu latach manuskrypt sprzedano na aukcji za duże pieniądze. I choć to nazwisko pisarza przylgnęło do kwestionariusza, to tak naprawdę jego autorką była Antoinette Faure, przyjaciółka Prousta.

Pomimo upływu lat, test nie tracił na popularności i doczekał się różnych wersji. W Ameryce rozsławił go zwłaszcza magazyn Vanity Fair, w którym publikowano odpowiedzi znanych postaci filmu, mody, telewizji, muzyki czy literatury.

Najpopularniejsza wersja kwestionariusza zawiera następujące pytania:

 1. Główna cecha mojego charakteru?
 2. Cechy, których szukam u mężczyzny?
 3. Cechy, których szukam u kobiety?
 4. Co cenię najbardziej u przyjaciół?
 5. Moja główna wada?
 6. Moje ulubione zajęcie?
 7. Moje marzenie o szczęściu?
 8. Co wzbudza we mnie obsesyjny lęk?
 9. Co byłoby dla mnie największym nieszczęściem?
 10. Kim lub czym chciałabym być, gdybym nie był tym, kim jestem?
 11. Kiedy kłamię?
 12. Słowa, których nadużywam?
 13. Ulubieni bohaterowie literaccy?
 14. Ulubieni bohaterowie życia codziennego?
 15. Czego nie cierpię ponad wszystko?
 16. Dar natury, który chciałbym posiadać?
 17. Jak chciałbym umrzeć?
 18. Obecny stan mojego umysłu?
 19. Błędy, które najczęściej wybaczam?

Zabawa może sprawdzić się także dziś – w towarzystwie rodziny, przyjaciół, podczas wieczoru spędzanego z kimś bliskim albo sam na sam. Ponownych odpowiedzi można udzielić po upływie kilku lat i je porównać z wcześniejszymi. Można ich też udzielać w większym gronie anonimowo i później odgadywać, kto jest ich autorem. Możliwości jest wiele. Może wypróbujesz w ten weekend? 😉

Pobierz kwestionariusz Prousta, wydrukuj i baw się dobrze 😉

Warto też wykonać test polecany przez Anię w tym wpisie.

Dobrego weekendu!

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.