Wszystko, co musicie wiedzieć o Metodzie Pomodoro

Wszystko, co musicie wiedzieć o Metodzie Pomodoro

Zawsze ciężko mi było zabrać się do pracy. Odkładałam chętnie. Usprawiedliwiałam się bardzo. Do momentu gdy w moim życiu pojawiła się Metoda Pomodoro i nagle okazało się, że nie ma lepszego sposobu – trzeba po prostu wyznaczyć sobie czas do pracy. 

Metoda Pomodoro- historia powstania

Jest coś niesamowicie pociesznego w tej historii. Młody student, podobnie jak wielu z nas codziennie walczący z rozpraszaczami i niemożnością zabrania się do pracy, był w poważnych tarapatach. Najważniejsze egzaminy w jego życiu zbliżały się wielkimi krokami, a on dalej nie potrafił się skupić na nauce. Na pewno znacie to uczucie:
Materiału było dużo.
Czasu coraz mniej.
Poziom niepokoju wzrósł.

Student wiedział, że jeżeli szybko czegoś nie wymyśli, jego misternie planowana przyszłość legnie w gruzach. Jak można jednak pokonać egzaminy tak epickich rozmiarów, wiedząc, ile czasu już się zmarnowało i odzyskać nie sposób?  

Nasz student nie wiedział. Postanowił za to (w myśl popularnej piosenki zespołu O.N.A.) powiedzieć sobie dość. Za pomocą kuchennego minutnika wyznaczył absurdalnie krótki przedział czasu – 25 minut- i postanowił maksymalnie go wykorzystać. Tylko 25 minut, ale w tym czasie zajmie się tylko pracą. Wszystkie, choćby najważniejsze rozpraszacze mogą tyle poczekać.
25 minut intensywnej pracy i koncentracji na tym, co się robi. 

Aby odmierzyć czas, wykorzystał kuchenny czasomierz. A ponieważ te celowo wykorzystane 25 minut okazało się skuteczne, minutnik był w kształcie pomidora, a pan był Włochem, metodę nazwano Metodą Pomodoro. A dziś coraz więcej ludzi każdego dnia wykorzystuje ją do nauki, pracy i skutecznego osiągania swoich celów.   

Tym panem był Francesco Cirillo. Swoją metodę wymyślił w latach 80. XX wieku, po długich poszukiwaniach skutecznego sposobu poprawy własnej efektywności.

Metoda Pomodoro – krok po kroku

Kiedy stoisz przed dużym, złożonym zadaniem, rozbij je na serię krótkich, ok. 25 minutowych interwałów czasowych, w których maksymalnie skupisz się na jednym zadaniu.

Przykłady? 
– Wydanie książki kucharskiej z własnymi przepisami wydaje się trudnym zadaniem. Jeżeli jednak skupisz następne 25 minut na przygotowaniu jednego, wybranego przepisu – to zadanie jest jak najbardziej “do zrobienia”.
– Stworzenie nowej strony internetowej to ciężka sprawa. Chyba że wyznaczysz sobie następne 25 minut, np. na dodawanie zdjęć albo pracę nad sekcją “o mnie”. Czas minie, a kolejny etap będzie skończony.
– Napisanie długiego postu na bloga o Metodzie Pomodoro to duże wyzwanie. Ale jeżeli skupisz najbliższe 25 minut na robienie infografiki do tego artykułu – posuniesz się na przód szybciej, niż myślisz. 

proces metoda pomodoro

 1. Zdecyduj, co chcesz zrobić – wybierz czynność (zadanie), nad którym będziesz pracować. 
 2. Ustaw licznik na 25 minut.
 3. W wyznaczonym czasie pracuj nad zadaniem. Jeżeli napotkasz rozpraszacze – zapisz je na kartce, odłóż do czasu przerwy, ale nie przestawaj pracować. 25 minut pełnego skupienia.
 4. Po dzwonku zrób sobie 5 minut przerwy. W tym czasie rób to, na co masz ochotę. Pamiętaj jednak, że masz na to dokładnie 5 minut.
 5. Po przerwie wracaj do pracy na kolejne 25 minut.
 6. Po 4 pomidorkach (po dwóch godzinach pracy) zrób sobie dłuższą przerwę (30 minut) albo zakończ zadanie.

Tak wygląda Metoda Pomodoro wykorzystana w sposób wzorcowy, ale tak naprawdę, jeżeli zaczniesz pracować przez 25 minut w prawdziwym skupieniu i popchniesz coś do przodu, to już będzie duży sukces. Niezależnie od tego, czy po tym czasie nastąpią jeszcze 4 takie interwały, czy wrócisz do swoich codziennych zajęć – te 25 minut się liczy!

Powiem tylko, że jako kilkumiesięczny użytkownik tej metody, mogę z czystym sumieniem przyznać, że rzadko kiedy po pierwszym pomodorku odkładałam zadanie. Zwykle udawało mi się wcisnąć jeszcze jeden lub dwa i popchnąć zadanie do przodu.

Dlaczego Metoda Pomodoro działa?

Duże zadania onieśmielają. Nie wiemy, za co się zabrać, czujemy się przytłoczeni i zagubieni. Dzięki temu, że skupiamy uwagę na tworzeniu bloków czasu pracy, a nie całym wielkim zadaniu, posuwamy pracę do przodu. Jeżeli masz do napisania esej na 15 stron, możesz czuć strach i onieśmielenie. A kiedy pomyślisz sobie – popracuję nad moim esejem przez 25 minut, a potem zrobię sobie przerwę – całość wydaje się o wiele szybciej strawna, prawda? Metoda Pomodoro działa, ponieważ to system opierający się na małych, absolutnie wykonalnych krokach. Kolejne sukcesy motywują do dalszej pracy i to naprawdę daje wyniki. 

warsztat damy rady

Wybierz zadanie, które odkładasz od wieków. Zastosuj do niego Metodę Pomodoro (proces opisany jest wyżej). Ustaw budzik i pracuj intensywnie przez 25 minut. Potem zrób sobie pięciominutową przerwę. Po niej znowu zajmij się pracą.

Kolejne pomodorki zaznaczaj na arkuszu (arkusz do pobrania)

Pomysły na wykorzystnie Pomodoro:

 1. Sprzątanie.
 2. Pisanie powieści, opowiadania, wiersza.
 3. Praca nad biznesem – 25 miniut na maile. Kolejne 25 minut na tworzenie ofert. Kolejne 25 minut na obrabianie zdjęć.
 4. Napisanie pracy na studia.
 5. Nauka języka obcego.
 6. Nauka czegokolwiek.
 7. Ogarnianie szafy.
 8. Wyczyszczenie piwnicy.
 9. Projektowanie czegoś.
 10. Napisanie artykułu na bloga lub stronę internetową.
 11. Przygotowanie albumu z ostatnich wakacji.
 12. Prasowanie ciuchów na kolejny tydzień.
 13. Praca nad swoją marką – 25 minut na ogarnięcie social media, 25 minut na wysłanie maili do potencjalnych partnerów.
 14. Poprawa relacji – 25 minut na telefony do rodziny i znajomych.

Na podstawie własnego stosowania tej metody mogę na koniec doradzić kilka rzeczy:

 1. Przygotuj się do pomodorkowania. Czyli – wycisz telefon, uprzedź rodzinę/współmieszkańców, że będziesz nad czymś pracować.
 2. Przygotuj kartkę/notatnik, gdzie zapiszesz sobie, co Cię rozprasza. Podczas pracy często będą Ci się przypominały najważniejsze na świecie sprawy i zadania. Postanów sobie zapisywać je na kartce i wrócić do nich zaraz po sesji. Jeżeli przypomni Ci się, że babcia ma urodziny – zapisz na kartce i zadzwoń po sesji. 
 3. Kiedy ktoś Ci przeszkodzi, powiedz, że przyjdziesz po X minutach. Przyzwyczajaj ludzi do tego, że pomodorki są święte. Każda sprawa może poczekać 20 minut. No chyba że ktoś walczy o życie.
 4. Wykorzystaj przerwy, żeby się poruszać, uzupełnić płyny i zadbać o siebie. Zauważyłam, że spędzanie ich online nie pomaga mi się zregenerować. Po krótkim spacerku po pokoju i szklance wody – było zdecydowanie lepiej.
 5. Wydziel sobie pomodorka na “wiecznie odkładane zadania”. Na wielkie zgrozy, które odkładasz notorycznie i z wielkim zaangażowaniem… Dla mnie tego typu zadania to:
  – telefony (do fryzjera, do lekarza, do firmy naprawiającej zepsute sprzęty),
  – maile – czekam, aż zgromadzi mi się ich kilka, i odpisuję “hurtem”,
  – rezerwacje (wakacji, kina, innych rzeczy),
  – zakupy (przez allegro, sklepy internetowe itd.).
 6. Bądź dla siebie dobra. Czasami koncentracja przez 25 minut nie będzie możliwa. Przeszkadzacze będą dobijać się drzwiami i oknami, a może po prostu to nie będzie Twój dzień. Nieważne. Ważne, żeby spróbować ponownie i nie stresować się całą sytuacją. Trenujesz – budujesz – zwyciężasz.

NOTATKI I PRZYDATNOŚCI


Oficjalna strona metody: http://pomodorotechnique.com/

arkusz do pobrania

Dla lubiących oglądać:

Internetowe odmierzacze czasu:

Tomato timer
Moosti
Tomatoid
Pomodoro Timer dla przeglądarki Google Chrome

Poczytaj więcej:

The Pomodoro Technique – is it right for you?
The Pomodoro Technique, or how a tomato made me more productive
Jak najlepiej wykorzystać przerwy w Pomodoro?
Oficjalna książka

UWAGA


Zdjęcie tytułowe jest autorstwa Darii Zasuń. Daria jest fantastycznym fotografem, a ponieważ tematyka poruszana na Damy Rady jest jej bliska, zaproponowała nam możliwość korzystania ze swoich zdjęć do ilustrowania treści tutaj publikowanych. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia jej strony i Daria- dziękujemy!3 thoughts on “Wszystko, co musicie wiedzieć o Metodzie Pomodoro”

 • jak zwykle świetny tekst, który sprawił, że chcę działać i wykorzystywać każde 25 min w ciągu dnia! czytając go czuję jakby był do mnie skierowany 🙂 fantastyczny!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.