uporządkuj głowę, relacje i przestrzeń.

Model Wielkiej Piątki – co to jest i jak go wykorzystać?

Model Wielkiej Piątki – co to jest i jak go wykorzystać?

Pamiętacie tekst o testach osobowości? Dziś chciałabym Wam pokazać Model Wielkiej Piątki, który pozwala przeanalizować swoją osobowość w oparciu o 5 kluczowych cech, które każdy człowiek wykazuje.

Tekst powstał w ramach współpracy z firmą PERSO.IN. Jedna z trenerek – Patrycja – zgłosiła się do mnie z propozycją współpracy. W zamian za recenzję mogłam wypełnić test, oraz otrzymałam 50-stronicowy raport i godzinną sesję omawiającą wyniki. Pod koniec artykułu opowiem Wam jak było, ale najpierw trochę o tym, czym jest Wielka Piątka i do czego może Wam się przydać jej znajomość u siebie.

Model Wielkiej Piątki zakłada, że istnieje 5 podstawowych wymiarów osobowości każdego człowieka. Te wymiary to inaczej cechy, które człowiek w mniejszym lub większym stopniu wykazuje. Są one uniwersalne – dotyczą każdego, niezależnie od narodowości, koloru skóry czy płci. Na ich ukształtowanie duży wpływ mają nasze geny, ale także wychowanie i środowisko w którym się obracamy.

Model Wielkiej Piątki - cechy

Według Modelu Wielkiej Piątki naszą osobowość warunkują następujące cechy:

Otwartość na doświadczenia
Sumienność
Ekstrawersja
Ugodowość
Neurotyczność

Opis każdej z nich znajdziecie w poniższej infografice:

Model Wielkiej Piątki

Wszystkie pięć wymiarów, u każdego człowieka występujących o różnym natężeniu, składa się na unikalną mieszankę naszej osobowości. Ponieważ elementy Wielkiej Piątki dotyczą naszego podejścia do obowiązków i kontaktów z innymi ludźmi, w szczególny sposób możemy posłużyć się nimi w odniesieniu do naszej kariery i życia zawodowego. Wiedząc jak wyglądają nasze preferencje w tych pięciu kluczowych obszarach możemy szukając pracy, lub swojego miejsca na świecie posłużyć się tą wiedzą. Przykład? Gardząc towarzystwem ludzkim raczej nie pchajmy się na stanowisko sprzedawcy, ale też i przeciwnie – gdy ludzi kochamy, raczej nie warto zaczepiać się jako analityk danych, który przez cały dzień roboczy relację tworzy tylko ze swoim komputerem.

Co może Ci dać Model Wielkiej Piątki?

1. Lepsze poznanie siebie – Na frontonie Delfickiej świątyni Apolla wyryte zostały słowa “Poznaj samego siebie”. Miały one przypominać przybyłym o tym, jak ważna jest znajomość tego, kim jesteśmy. To punkt wyjścia do wszystkiego innego. Znajomość natężenia wymiarów osobowości u siebie daje nam bardzo fajne narzędzie. Od dziś, w mało komfortowych lub po prostu trudnych dla nas sytuacjach możemy zatrzymać się na chwilę i zdecydować jak chcemy postąpić. Powiedzieć sobie na przykład “Ej, tutaj wcale nie ma zagrożenia, to moja neurotyczność się odzywa i wcale nie muszę jej słuchać!”

2. Większe zrozumienie innych – poznając standardowe wymiary osobowości i ucząc się o swoim własnym możemy lepiej zrozumieć innych oraz rzadziej sprawiać im przykrość. Często, kiedy zachowanie innych osób nas wkurza nie rozumiemy dokładnie dlaczego tak się dzieje. Dzięki modelowi Wielkiej Piątki możemy nauczyć się zauważać zachowania osób o innych “zestawach” osobowościowych i podejść do sytuacji z większą dozą wyrozumiałości. Wiedza uzbraja nas w zrozumienie.

3. Rozrywkę – Nie wiem jak Wy, ale ja lubię wypełniać różnego typu testy osobowości. A najbardziej lubię po wypełnionym teście czytać “wyniki” i widzieć, że FAKTYCZNIE jest tak i tak!

Jak to wyglądało w praktyce?

Aby zmierzyć w jakim stopniu wykazujemy powyższe cechy, należy wypełnić specjalnie przygotowany do tego kwestionariusz. Ja wypełniałam kwestionariusz przygotowany przez PERSO.IN. Pytania to zdania twierdzące, które opisują nasze preferencje/zachowanie w różnych sytuacjach. Osoba biorąca udział w teście określa na pięciostopniowej skali jak bardzo dane zdanie pasuje do niej.

Po przystaniu na propozycję Patrycji dostałam kod dostępu do testu i linka do strony internetowej, gdzie mogę go użyć.

Model Wielkiej Piątki - kwestionariusz perso.in

1. Wypełnienie testu trwało około 15 minut. Starałam się odpowiadać na pytania tak jak czuję, bez głębszej analizy. Stwierdziłam, że taka intuicyjna odpowiedź jest najbardziej bliska prawdzie, a dodatkowe przemyślenia mogą tylko zatuszować mi wynik. Pytania nie były trudne, wszystkie odnosiły się do bardzo podstawowych obszarów życia. Test mogłam wypełnić w dogodnym dla mnie czasie.

2. Po wypełnieniu testu Patrycja skontaktowała się ze mną w celu umówienia się na sesję. Podczas tej sesji miałam zapoznać się z raportem i omówić go szczegółowo punkt po punkcie. Tutaj miło zaskoczyła mnie elastyczność Patrycji – mogłam zaproponować dowolny termin, trenerka zgodziła się przeprowadzić analizę w sobotę rano.

Model Wielkiej Piątki - raport

3. Na początku sesji otrzymałam szczegółowy, 43 (!) stronicowy raport na temat moich wyników. Raport zawiera 5 cech Wielkiej Piątki z wyraźnie zaznaczonymi moimi wynikami na skali. Każda z cech i moje umiejscowienie na skali są dokładnie omówione. Dodatkowo zaznaczone są przewagi, które można wykorzystać i ryzyka, które wiążą się z takim a nie innym umiejscowieniem na skali. Ja osobiście najwięcej wyniosłam właśnie z sekcji “przewag i ryzyk”. Przewagi pokazują, w jakich sytuacjach możemy wykorzystać nasze preferencje i cechy dla osiągnięcia dla nas korzyści, natomiast ryzyka ostrzegają przed sytuacjami, które mogą być dla nas trudne. Szczegółowość tego raportu i merytoryczność treści naprawdę pozytywnie mnie zaskoczyła!

Model Wielkiej Piątki - wynik

4. Kolejną częścią raportu były określone na bazie moich wyników style funkcjonowania. Ta sekcja raportu dodatkowo rozszerzała informacje wynikające z omówienia cech Wielkiej Piątki. Stylów jest aż dziesięć i opisują dokładnie nasze zachowania w różnych życiowych sytuacjach. Ta sekcja zawiera pogłębiony opis naszej osobowości, który daje nam już konkretne pole do pracy nad sobą.

5.Wszystkie wyniki zostały dokładnie omówione. Dodatkowo trenerka podawała swoje pomysły i rady, jak wiedzę z raportu mogę wykorzystać.

Koszty takiego raportu i sesji poświęconej omówieniu zaczynają się od 400 złotych i idą w górę, w zależności od trenera, którego wybierzemy.

Czy warto zrobić test PERSO.IN?

Koszt testu, raportu i analizy jest dość duży – szczególnie biorąc pod uwagę przeciętny Polski budżet domowy. Było to na pewno dla mnie bardzo ciekawe doświadczenie. Czy wydałabym taką kwotę z mojego osobistego budżetu? Na obecnym etapie życia i samoświadomości – nie. Osoba, która “szuka siebie” już od jakiegoś czasu i mogła spróbować swoich sił w kilku pracach intuicyjnie będzie znała swoje położenie na skalach Wielkiej Piątki. Choć sesja z Patrycją była naprawdę świetna i pokazała mi kilka obszarów i rozwiązań, które mogłabym zastosować, ilość nowych informacji nie była dla mnie osobiście tak duża, żeby polecić to narzędzie każdemu i zawsze.

To powiedziawszy, uważam, że dostęp do testu i sesja z coachem takim jak Patrycja to naprawdę świetny prezent dla osoby młodej – kończącej liceum, będącej na studiach, szukającej swojej drogi życiowej. Gdybym miała możliwość zdobycia takiej wiedzy o swoich preferencjach osobowościowych zaraz po studiach, na pewno inaczej i mniej boleśnie potoczyłaby się moja droga zawodowa. Mając dostęp do takiego narzędzia wchodząc na rynek pracy, człowiek może podjąć te ważne pierwsze decyzje w sposób bardziej świadomy. Dlatego z czystym sumieniem mogę polecić to narzędzie osobom początkującym i poszukującym. Jak dla mnie jest to świetny prezent na osiemnastkę, albo z okazji ukończenia studiów. Świetnie sprawdzi się też w przypadku osób, które nigdy tak naprawde nie zastanawiały się jakiego typu zajęcia i obowiązki najbardziej im odpowiadają.

Dodatkowo, jeżeli szukacie dobrego trenera, który pomoże Wam ruszyć zawodowo z miejsca, mogę jak najbardziej polecić Patrycję. Bardzo łatwo nawiązać z nią kontakt, po kilku chwilach człowiek czuje się jak na kawce u znajomej – rozluźnia się i zaczyna mówić. Wnioski i rozwiązania, które proponuje nie są sztampowe – naprawdę widać, że mamy do czynienia z profesjonalistką, a nie osobą która naczytała się o coachingu z internetu i próbuje coś zdziałać.

Kto najwięcej skorzysta z Testu Osobowości w Modelu Wielkiej Piątki PERSO.IN?

1. Osoby, które nie wiedzą co chcą robić w życiu. Wszyscy Ci, którzy mieli kilka prac, ale zawsze coś im nie grało. Test pokazuje ważne w życiu zawodowym obszary – pracę indywidualną/w grupie, podejście do zagrożeń/stresu,

2. Osoby dopiero wchodzące na rynek pracy. Myślę, że byłby to świetny pomysł na prezent dla młodego absolwenta liceum czy osoby na studiach. Gdybym miała wiedzę zawartą w tym raporcie mając lat 25, z pewnością wiele decyzji zawodowych podjęłabym inaczej. Szybciej znalazłabym pracę, która mi odpowiada, bez konieczności spędzania wielu godzin pracując na stanowiskach, które nie pasowały do mojej osobowości.

3. Osoby, które lubią nad sobą pracować i chcą jeszcze lepiej się poznać. Ten test, a właściwie następująca po nim analiza osobowości pozwala nazwać nasze konkretne skłonności i zachowania. Uzbraja człowieka w wiedzę na temat tego, jaki jest i dlaczego robi pewne rzeczy. Dzięki temu możemy świadomie podejmować decyzje na temat tego, jak chcemy postępować.

4. Szefowie kilkuosobowych zespołów, Team Leaderzy, Kierownicy niewielkich firm. Myślę sobie, że gdyby każdy kierownik miał taką wiedzę na temat ludzi pracujących w swoich zespołach, mógłby dobierać zadania i nowych członków zespołów na podstawie osobowości i preferencji. Dobry pracownik może wykonać każdą pracę. Tylko po co? Czy nie lepiej podzielić pracę w taki sposób, aby osoby robiące pewne rzeczy w sposób naturalny, łatwy i szybki dostały właśnie te zadania? Skróci to czas, który poświęca się na zadania oraz z całą pewnością przyczyni się do poprawy zadowolenia pracowników. Wiadomo, że każdy ma preferencje na temat typów zadań jakie wykonuje. Wstydliwa osoba pracująca lepiej samodzielnie odczuwa duży dyskomfort obarczona koniecznością prezentowania przed całą firmą. A osoba otwarta, głośna i kontaktowa powoli umiera zakopana pod drobiazgowymi raportami i ekranem swojego komputera.

Nasza osobowość w przeciągu życia raczej pozostaje stała, choć wiele badań udowodniło, że dramatyczne przeżycia mogą wpłynąć na jej zmianę. I chociaż bardzo rzadko dochodzi do samoistnych zmian osobowości, poprzez pracę nad sobą i swoimi nawykami możemy wypracować sposoby radzenia sobie z wyzwaniami, które spotykamy na swojej osobowościowej drodze.

Kochani, jeżeli chcielibyście skorzystać z profesjonalnego testu osobowości firmy PERSO.IN, trenerka Patrycja przygotowała specjalny rabat dla czytelników bloga. Wystarczy, że zgłaszając się do testu powołacie się na Damy Rady i oczywiście wybierzecie Patrycję do przeprowadzenia analizy (trenerów jest kilku do wyboru). Taka kombinacja umożliwi Wam zakup badania za 300 złotych.

Kontakt do Patrycji znajduje się na stronie: https://perso.in/trener/patrycja-borowska/

Źródła:

https://perso.in/blog/

https://en.wikipedia.org/wiki/Big_Five_personality_traits

https://www.verywellmind.com/the-big-five-personality-dimensions-2795422

https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-human-beast/201212/trauma-resets-personality

https://www.16personalities.com/articles/is-it-possible-to-change-your-personality-type

Za zdjęcie główne dziękuję Analia Baggiano i UnsplashDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.