Jak odkryć swój talent?

Jak odkryć swój talent?

Pracownicy Instytutu Gallupa przez trzydzieści lat prowadzili międzynarodowe badania nad przejawami ludzkiej doskonałości. Przeprowadzili dwa miliony wywiadów z najlepszymi na świecie sportowcami, przedsiębiorcami, prawnikami, muzykami, lekarzami i przedstawicielami wielu innych profesji. Uznali, że tym, co jest wspólne dla tych wszystkich ludzi, jest umiejętność dostrzeżenia swoich zalet i wykorzystania ich w codziennym życiu. A czy Ty potrafisz je dostrzec i docenić? Sprawdź, jak odkryć swój talent.

Wspomniane badania pozwoliły na utworzenie testu, który zawiera opis 34 talentów. Wyszczególniono w nim m.in. takie talenty, jak: współzależność, empatia, analityk, rozwijanie innych, osiąganie, ukierunkowanie, strateg, wizjoner, intelekt. Zdaniem Marcusa Buckinghama i Donalda O. Cliftona, twórców teorii 34 talentów, każdy z nas posiada pięć dominujących talentów. Opisują je w swojej książce „Teraz odkryj swoje silne strony”, która zawiera też kod dostępu do programu StrengthsFinder (test jest do wykonania odpłatnie online).

Buckingham i Clifton zalecają, aby w życiu koncentrować się na rozwijaniu swoich silnych stron, a nie na naprawianiu słabości. Walka ze słabościami to strata czasu. Lepiej przeznaczyć go na doskonalenie tego, w czym jesteśmy dobrzy. Ich zdaniem silna strona to połączenie trzech elementów: talentu, wiedzy i umiejętności.

talent + wiedza + umiejętności = silna strona

Co to jest talent?

Według Buckinghama i Cliftona talent to nic innego jak powtarzające się wzorce myślenia, odczuwania i zachowania, które mogą znaleźć pożyteczne zastosowanie. Ich zdaniem:

1. Talenty każdej osoby są trwałe i wyjątkowe.
2. Największa przestrzeń do rozwoju każdej osoby to obszar jej najsilniejszych stron.

Jak twierdzi Buckingham: „Rozpoznaj w sobie najmocniejsze talenty, pielęgnuj je, zdobywając odpowiednie umiejętności i wiedzę, a znajdziesz się na właściwej drodze do pełni życia”. Wspaniale, tylko jak to zrobić? O ile wiadomo, jak zdobyć konkretną wiedzę i umiejętności, o tyle skąd możemy wiedzieć, co jest naszym talentem?

To słowo często jest kojarzone z czymś spektakularnym, wyjątkowym, wyróżniającym kogoś z tłumu. Przecież łatwo nam wskazać, że Ania pięknie śpiewa, Michał to urodzony piłkarz, a Eryk bez wątpienia ma talent kulinarny. Buckingham i Clifton twierdzą: nie tędy droga! Lepiej przyjrzeć się sobie samemu i sprawdzić, do czego nas naprawdę ciągnie. Jak zatem dostrzec swój talent? Czas na:

talent

1. Jakie są Twoje odruchowe reakcje na sytuacje, z którymi spotykasz się w życiu? Zwróć uwagę na swoje spontaniczne reakcje. Czynność (umysłowa, fizyczna, emocjonalna), do której mamy talent, sprawia, że reagujemy w określony sposób. Przypomnij sobie na przykład, kiedy musiałaś podjąć trudną decyzję, a nie znałaś wszystkich faktów. Jeśli niepewność podniecała cię i dawała ci przekonanie, że każdy twój ruch, nawet w złym kierunku, pozwoli ci rozjaśnić sprawę, to zapewne jesteś obdarzona cechą Aktywatora, określaną jako skłonność do podejmowania działania w niepewnych sytuacjach. Jeśli wstrzymałaś się na chwilę, do czasu gdy będziesz dysponowała większą liczbą faktów, wyjaśnieniem twojego działania może być silna cecha Analityka.

2. Jakie są Twoje pragnienia? Do czego dążysz? Do czego dążyłaś od dzieciństwa? Może już jako mała dziewczynka lubiłaś rozkładać każdą napotkaną rzecz na części pierwsze i wnikliwie badać jej zawartość, aby zrozumieć, jak działa? Analityczny umysł już wtedy dawał o sobie znać!

3. Czego szybko się uczysz? Zaczynasz uczyć się czegoś i nagle twój mózg doznaje olśnienia. Miałeś kiedyś taką sytuację? Zapamiętaj to. To znak, że lepiej bliżej się temu przyjrzeć.

4. Co daje Ci satysfakcję? Zwróć uwagę, w trakcie jakiej czynności odczuwasz przyjemność. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że w ten właśnie sposób wykorzystujesz swój talent. Kiedy ostatnio miałaś takie flow, że całkowicie zatraciłaś się w tym, co robiłaś? Zdarza ci się czasami, że jesteś tak czymś pochłonięta, że tracisz poczucie upływającego czasu?

NOTATKI I PRZYDATNOŚCI


Marcus Buckingham – Odkryj swoje silne strony – fragment wykładu (7 min.)

Strengths Finder

Gallup Strenths Center

teraz-odkryj-swoje-silne-strony
Marcus Buckingham, Donald Clifton: Teraz odkryj swoje silne strony

Pomocne pytania:

– W czym jesteś dobry?
– Czy masz w pracy możliwość wykonywania codziennie tego, co potrafisz najlepiej?
– Co przychodzi Ci z łatwością?
– W jakich czynnościach potrafisz się zatracić?

podpis-MartaDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.