Planowanie miesiąca + planner na listopad do pobrania

Planowanie miesiąca + planner na listopad do pobrania

Początek miesiąca to fantastyczna okazja do zebrania sił i wyznaczenia sobie ścieżki na kolejne 30 dni. Dlatego właśnie tak bardzo lubię planować nowy miesiąc. Czuję się jak wybitny strateg lub generał, planujący kolejne natarcie w kampanii, którą właśnie prowadzę. Wszystkie nieudane bitwy pozostawiam za sobą i skupiam swoje ciężkie działa na tym, co przede mną. 

Brian Tracy powiedział kiedyś, że “korzyści płynące z dobrego planowania są ogromne. Szacuje się, że każda minuta poświęcona na planowanie pozwala zaoszczędzić dziesięć minut pracy“. Nie mówiąc już o tym, że planowanie i zapisywanie tego, co chcemy zrealizować w danym miesiącu, drastycznie zwiększa szansę na to, że faktycznie weźmiemy się do roboty. Badania prowadzone na całym świecie (na przykład te w Dominican University) tylko potwierdzają, że zapisanie naszych celów i zadań pomaga w ich realizacji.

Dziś chciałabym Wam pokazać w jaki sposób planuję nowy miesiąc. Dzięki poświęceniu 30 minut na tą prostą czynność, każdego miesiąca osiągam więcej i dobrze wiem, co jeszcze muszę zrobić. Wyznaczam sobie cel główny, wypisuję zadania do realizacji. Całość przygotowuję w wersji papierowej i wieszam na tablicy korkowej nad biurkiem. Zaczynam swój dzień od spojrzenia w ten kalendarz – dzięki temu nic ważnego nie umknie mojej uwadze. Ale po kolei.

Planowanie miesiąca. W jaki sposób ja to robię?

Planowanie miesiąca zaczynam od wydrukowania plannera.
Co dla mnie jest ważne w plannerze miesiąca?

  1. Lubię kalendarze, w których każdy dzień ma swoją krateczkę. Jedno spojrzenie na kalendarz pozwala mi zorientować się w zbliżających urodzinach, świętach i ważnych wydarzeniach. Mogę też łatwo odkreślać dni, jeżeli realizuję jakieś wyzwanie lub odliczam czas do czegoś.
  2. Lubię mieć miejsce na zapisanie celu miesiąca. Dzięki temu każdego dnia widzę to, co jest dla mnie ważne, i przypominam sobie, co mam zrobić.
  3. Lubię mieć dodatkowe miejsce na wypisanie tego wszystkiego, co chcę zrobić. Albo w postaci listy “to do”, albo po prostu pustej krateczki, w której mogę wypisać ważne zadania. Zrobione pozycje odkreślam.

Po wydrukowaniu plannera nanoszę na niego ważne dla mnie w danym miesiącu wydarzenia. Święta, rocznice, zaplanowane wydarzenia (typu koncerty, randki, umówione spotkania), wizyty u lekarza itd.
Rada: Jeżeli planowanie miesiąca jest czymś, co chcesz wprowadzić w swoje życie, ustal sobie kolory korespondujące z danym typem wydarzenia, np. urodziny zaznaczaj zawsze na zielono, wizyty u lekarza – pomarańczowo itd. Dzięki temu jedno spojrzenie w kalendarz pozwoli Ci się rozeznać w tym, jakiego typu zdarzenie Cię czeka.

Następnie wybieram cel na ten miesiąc. Zwykle tylko jeden – to, co w danym miesiącu jest dla mnie najważniejsze, najpotrzebniejsze, najbardziej konieczne. Cel może być związany z ukończeniem jakiegoś projektu, z nawykiem, który chcę wypracować, albo zrobieniem czegoś, co odkładałam już jakiś czas.
Przykład: Zmieniam pracę, dlatego moim celem na październik było solidne przekazanie obowiązków moim koleżankom i kolegom ze starej pracy do 28.10.2016.

Kolejny etap planowania to dla mnie wypisanie wszystkich rzeczy, które muszę w tym miesiącu zrobić/ogarnąć/zrealizować. Uwaga – chodzi tutaj o wszystkie ważne czynności, o których nie chcę zapomnieć. Wypisuję wszystko, co mam w głowie. Linijka po linijce.
Przykład: umówić fryzjera, kupić soczewki, uprać pościel itd.
W miarę upływu miesiąca kolejne zrealizowane zadania zostaną z tej listy wykreślone. Ten system sprawia, że od razu wiem, na jakim etapie jestem i co jeszcze przede mną.

Gotowy, zaplanowany miesiąc wygląda u mnie tak:

planner listopad

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś, zachęcam Cię do zaplanowania listopada.

warsztat damy rady

Zaplanuj swój listopad.

Poniżej linki do pobrania trzech plannerów:

planner na listopad poziomo – z listą to do – tutaj planner poziomy z listą wypunktowanych krateczek rzeczy do zrobienia.
planner na listopad poziomo – bez listy to do – jeżeli wolisz ważne w tym miesiącu zadania wypisać w inny sposób, mamy też wersję bez listy to do. Pusty prostokąt da Ci możliwość pracy po swojemu.
planner na listopad pionowo – mamy też wersję pionową bez listy zadań. Możesz wypisać je w wolnym polu lub w ogóle z nich zrezygnować.

Nie musisz planować tak, jak ja. Możesz wymyślić swój własny super sposób. Pamiętaj tylko, że naprawdę warto poświęcić chwilę i ustalić, co jest ważne w nowym miesiącu. Mając plan – zrobisz więcej, nie zapomnisz o ważnych rzeczach i przejmiesz kontrolę nad swoim czasem.

podpis-Ania

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.