Nie rób pustych przebiegów.

Nie rób pustych przebiegów.

Mój Pan Mąż zaczynał swoją karierę zawodową pracując na produkcji. Z tamtych czasów została mu niesłychana zaradność, zamiłowanie do dokładności, wyjątkowy etos pracy i to, że unika jak ognia pustych przebiegów. I jest to jedna z najfajniejszych rzeczy, jakich mnie nauczył w życiu. 

Pusty przebieg jest wtedy, kiedy samochód przebywa jakąś trasę bez pasażerów. Wyobraź sobie busik kursujący na trasie Wrocław – Opole. W Opolu nie wsiada do niego ani jedna osoba, bus sunie A4 w stronę Dolnego Śląska z samym tylko kierowcą na pokładzie i RMF FM ryczącym dla towarzystwa z głośników. To jest właśnie pusty przebieg. Na trasie powrotnej do Opola kierowca ma już pasażerów i wszystko jest w porządku ze światem. 

W pracy na produkcji pusty przebieg jest np. wtedy, kiedy idąc po materiały do produkcji umieszczone w magazynie człowiek realizuje tylko to zadanie.  Żeby był pełny przebieg, po drodze człowiek musiałby załatwić coś “przy okazji”. Na przykład wyrzucić odpad produkcyjny, albo np. załatwić toaletę która jest umiejscowiona na trasie do magazynu. 

Pusty przebieg to strata okazji do zrobienia czegoś przy okazji.

W naszym życiu marnujemy całe mnóstwo okazji do pełnych przebiegów. Marnujemy w ten sposób nasz najcenniejszy zasób, czyli czas. Niby nic- tu parę minut, tu kilkanaście, ale gdyby skumulować każdy taki kawałeczek, miałbyś niezły zapas CZASU. Czasu, który możesz spędzić z rodziną. Czasu, który możesz wykorzystać na realizowanie swojej pasji. Czasu, który możesz w końcu przeznaczyć na zadbanie o siebie. 

Jak wprowadzić do swojego życia pełny przebieg? 

Wyobraź sobie, że za każdym razem idąc do toalety wynosisz z pokoju jakiś przedmiot, który ma swoje miejsce gdzie indziej. Po całym dniu sikania miałbyś całkiem dobrze ogarnięty pokój. Wyobraź sobie, że kumulujesz wszystkie potrzebne sprawunki do sobotniego poranka. Ustawiasz trasę tak, by zoptymalizować dojazd i do godziny 12:00 mam zrobione zakupy, zatankowane auto, ogarniętą Castoramę i odwiedzoną babcię. Pełny przebieg może w życiu oznaczać też na przykład kumulowanie podobnych czynności, aby realizować je w jednym czasie. Wyznaczyć sobie np. godzinę na dzwonienie. Albo 30 minut na odpisywanie na maile. Kumulując podobne czynności działasz efektywnie, bo mózg nie musi zmieniać swoich “fal” aby przeskakiwać pomiędzy różnymi zadaniami. 

Mając przed sobą jakieś zadanie – coś do zrobienia, na co i tak musisz poświęcić czas, zadaj sobie pytanie: co mogę zrobić przy okazji?

pusty przebieg

Pomysły na pełny przebieg:

1. Kumuluj podobne czynności – jeżeli masz do wykonania 5 różnych telefonów, wyznacz sobie na to konkretne pół godziny i wykonaj wszystkie “za jednym zamachem”.

2. Jadąc gdzieś coś załatwić, zastanów się czy nie masz do załatwienia czegoś innego w okolicy albo po drodze.

3. Wychodząc z jakiegoś pokoju zabierz ze sobą przedmiot, który powinien znajdować się w innym.

4. Noś ze sobą książkę lub czytnik i czytaj w kolejkach, transporcie publicznym, gdzie bądź.

5. Wykorzystaj podróż do pracy samochodem, żeby się czegoś nauczyć albo coś ciekawego poznać – słuchaj podcastów i audiobooków.

6. Wykorzystaj podróż do pracy samochodem, żeby nadrobić telefony do bliskich. Pamiętaj zawsze o bezpieczeństwie – jeżeli rozmowa za bardzo Cię rozprasza, to nie rób tego. Korzystaj zawsze z zestawu głośnomówiącego lub słuchawek.

7. Jeżeli nakładasz sobie maseczkę, farbę do włosów, odżywkę – cokolwiek co daje Ci kilka-kilkadziesiąt minut czekania na efekt – wykorzystaj ten czas np. do posprzątania łazienki. 

Życzę Wam całego mnóstwa pełnych przebiegów, wykorzystanych chwil i pięknego życia. 

——————————————————————

NOTATKI NA MARGINESIE

Definicja pustego przebiegu

Przeczytaj też –> artykuł o Dniu na rzeczy wiecznie odkładane 
Za zdjęcie dziękuję Simon RaeUnsplash3 thoughts on “Nie rób pustych przebiegów.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.