Testy osobowości – co to jest i co może Ci to dać?

Testy osobowości – co to jest i co może Ci to dać?

Na frontonie wyroczni delfickiej widniało podobno wyryte zdanie: Poznaj samego siebie. Było częścią ośmiu maksym, wymyślonych przez siedmiu mędrców Grecji, które znajdowały się w budynku świątyni Apollona, aby codziennie przypominać Grekom o najważniejszych zasadach dobrego życia. Siedem spośród nich umieszczono na steli (dużej płycie) znajdującej się przed budynkiem świątyni. Ósmą – Poznaj samego siebie –  wyryto na samym frontonie. Trudno uznać ten fakt za przypadkowy, dlatego często uważa się, że ta jedna maksyma zawiera nadrzędną zasadę, która jest niezbędna do prowadzenia dobrego życia.

W jaki sposób możemy poznać samego siebie? Choć metod i sposobów przychodzi na myśl kilka (obserwowanie siebie, prowadzenie dziennika, blogowanie, rozmowa z bliskimi), dziś chciałabym Was zachęcić do zrobienia sobie testu osobowości. Czemu? Bo to fajne? Nie! (choć fajne to faktycznie jest). Bo to modne? (też nie, choć faktycznie wiele o tym ostatnio się słyszy). Bo to, kurde, świetna zabawa? (i znowu pudło, choć przyznam Wam, że wypełniając test i czytając wyniki, bawiłam się przednio).

Dlaczego warto zrobić sobie test osobowości?

 1. Dla lepszego poznania siebie. Dzięki przeprowadzeniu testu możemy zrozumieć, skąd wypływają niektóre nasze zachowania i preferencje. Możemy dzięki temu przygotować się zawczasu do niektórych sytuacji i odpowiednio sobą w nich pokierować. Na przykład – jeżeli posiadasz osobowość o identyfikacji czujnej (więcej o tym niżej), bardzo lubisz zmiany i nowe doznania. Ta wiedza może być przydatna jeżeli np. czwarty raz tego roku chcesz zmienić pracę. Może to nie praca jest nieodpowiednia, tylko np. znudziła Cię sytuacja, w której jesteś. Mała zmiana w życiu – umeblowanie pokoju, sposób wykonywania obowiązków itd. może sprawić, że spokój ducha powróci.
 2. Aby świadomie wybrać kierunek studiów lub zawód, który pasuje do naszej osobowości i charakteru. Jeżeli chcemy zmienić pracę lub stoimy przed wyborem kierunku studiów, testy osobowości mogą pomóc nam wybrać odpowiednio. Wielu ludzi podejmuje te decyzje po omacku, tylko po to, aby obudzić się po kilku latach z przeczuciem, że wykonywany zawód zupełnie nie jest dla nich. W wielu przypadkach przyczyną tego przeczucia jest np. zły dobór zawodu do osobowości. Przykładowo osoby skrajnie introwertyczne podejmują się pracy handlowca. Albo przeciwnie, szaleni ekstrawertycy podejmują się pracy w bibliotece naukowej.
 3. Aby lepiej sobie poradzić na rozmowie kwalifikacyjnej. Jednym z najczęściej zadawanych pytań podczas takich rozmów jest: jakie są Twoje mocne/słabe strony? Po przeprowadzeniu na sobie testu osobowości, można odpowiedzieć na nie w bardzo świadomy sposób, jednocześnie popisując się przed rekruterem swoją elokwencją. “Ha, to ciekawe pytanie. Ostatnio zaczęłam interesować się wykorzystaniem testów osobowościowych do samorozwoju. I tak wg klasycznej klasyfikacji Junga moja osobowość to ENFP – czyli moje słabe strony to XYZ, ale za to rekompensuję to silnymi stronami ABC. Dlatego tak dobrze nadaję się na stanowisko EFG.”
  Dla mnie punktuje się tutaj w kilku miejscach:
  – jestem kimś, kto interesuje się ciekawymi zagadnieniami,
  – dbam o rozwój osobisty,
  – chce mi się robić rzeczy po pracy,
  – poświęciłam czas na to, żeby odnaleźć odpowiedni dla mnie zawód – czyli moja ścieżka kariery to nie przypadek.
 4. Dla własnej rozrywki. Dla mnie zrobienie tego testu było po prostu czymś ciekawym i angażującym. Fajnie przeczytać coś o sobie i poczuć, że to nie tylko ja tak mam, ale po prostu należę do pewnego typu osobowości i nie ma w tym nic złego (np. notoryczne generowanie pomysłów i kulawa ich realizacja).

No dobra, wiemy już po co to zrobić, może warto spojrzeć teraz na to, w jaki sposób scharakteryzują nas wyniki?

Aspekty osobowości – co nas tak naprawdę definiuje?

Jednym z najczęściej używanych typów testów są testy oparte na klasyfikacji Junga.

Carl Gustav Jung
Ponury Pan Jung na zdjęciu z wąsikiem (źródło- Wikipedia)

Carl Jung to sprytny, acz nieco ponuro wyglądający jegomość, który uważany jest za ojca psychologii analitycznej. Wyodrębnił on cztery wymiary osobowości człowieka. Każdy z tych wymiarów ma dwa, przeciwne sobie spektra. Przykład: Nasz umysł może być albo ekstrawertyczny albo introwertyczny. Ekstrawertycy lubią zajęcia w grupach, a spotkania towarzyskie ładują im baterie. Introwertycy wręcz przeciwnie – wolą odpoczywać w pojedynkę, są bardzo wrażliwi na bodźce i łatwo męczy ich zbyt duża ilość stymulantów ze świata zewnętrznego. Każdy z nas może przejawiać cechy należące do obu spektr danego wymiaru, jednak zwykle zauważa się pewne ogólne preferencje w stronę jednego lub drugiego.

Myers Briggs
Kobieca strona osobowości czyli Katharine Briggs i Isabel Briggs Myers (źródło- Wikipedia)

Te cztery aspekty (wymiary) osobowości zostały uzupełnione o piąty. A to wszystko za sprawą duetu Isabel Briggs Myers (córka) i Katharine Briggs (matka). Panie wydają się być zdecydowanie mniej ponure i dodały do konceptu Junga to czego brakowało. Kobiecą ręką podsunęły ostatni, definiujący aspekt osobowości oraz zamknęły całość w postaci testu określającego osobowość. Test powstał podobno podczas II wojny światowej dla kobiet, które podejmowały się pracy w fabrykach. Miał pomóc im w doborze funkcji do preferencji osobowościowych.

Jak to wygląda już bardziej konkretnie? Nasz umysł może być introwertyczny lub ekstrawertyczny – wyjaśnienie tego podałam wyżej.
Nasza energia może być intuicyjna (gdy polegamy na intuicji i wyobraźni, łatwo generujemy pomysły i patrzymy w przyszłość) lub realistyczna (jeżeli raczej twardo stąpamy po ziemi, polegamy na naszych zmysłach i wiedzy, i lubimy sprawdzać idee w praktyce).
Z natury możemy być albo bardziej czujący (jeżeli jesteśmy bardzo wrażliwi, empatyczni i kierujemy się sercem) albo bardziej myślący (jeżeli raczej słuchamy rozumu, jesteśmy racjonalni i obiektywni w naszych sądach).
Nasza taktyka może być planująca (gdy często i z powodzeniem snujemy plany, które udaje nam się zrealizować, pilnujemy terminów, jesteśmy dobrze zorganizowani i decyzyjni) lub poszukująca (jeżeli często improwizujemy, nie lubimy zamykać sobie opcji i jesteśmy elastyczni).
Piąty aspekt to identyfikacja. Tutaj wyróżniamy typy asertywne (stabilne emocjonalnie, odporne na stres i potrafiące odmawiać) oraz czujne (ostrożne w działaniu, chętne do zmian i podatne na stres).

Mieszanka preferencji w każdym z tych pięciu aspektów tworzy naszą osobowość. Poniżej infografika systematyzująca wiadomości.

infografika-testy-osobowosci

Dobra – tyle historii i przykładów, zapraszam Was do zrobienia sobie testu:

https://www.16personalities.com/pl – test osobowości po polsku, z bardzo ciekawym opisem wyników. Nie trzeba się logować, wypluwa nam wynik i dokładny opis.

Koniecznie daj znać w komentarzu co Ci wyszło 🙂3 thoughts on “Testy osobowości – co to jest i co może Ci to dać?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.