Wyzwanie „Odpocznij”: Meta!

Wyzwanie „Odpocznij”: Meta!

Przez ostatnie siedem dni w ramach wyzwania „Odpocznij” wspólnymi siłami starałyśmy się odpocząć. Dziś mamy dla Was krótkie podsumowanie i najważniejsze wnioski, które nasuwają się po wyzwaniu.

W ramach wyzwania ukazały się następujące zadania:

Główną ideą naszego wyzwania było wymyślenie zadań, które faktycznie pomogą nam odpocząć, ale dodatkowo, nie będą na tyle skomplikowane lub zbyt trudne, że wypełnienie ich będzie dla nas problemem. Każda z nas pracuje, ma życie towarzyskie i rodzinę – nie chciałyśmy, aby wyzwanie było dla nas kłopotem. To miała być sama przyjemność!

WNIOSKI


1. Odpoczynek to podstawa codziennej higieny osobistej człowieka

Zmęczeni, jesteśmy cieniem siebie. Nie mamy siły do działania, łatwo wpadamy w złość i zniechęcamy się do realizacji naszych celów i marzeń. Dlatego na liście swoich codziennych aktywności związanych z higieną i dbaniem o siebie koniecznie trzeba umieścić odpoczynek. Powinien być traktowany na równi ze szczotkowaniem zębów. A szczerze mówiąc, zaniedbanie tej czynności może mieć nawet gorsze konsekwencje niż pójście spać bez wieczornego szorowania.

Wypoczęta i zregenerowana możesz osiągnąć więcej.

2. Wcale nie potrzeba wiele

Kolejnym, chyba najważniejszym wnioskiem jaki nasuwa się po wyzwaniu jest to, że skuteczny odpoczynek wcale nie wymaga od nas ogromnego nakładu czasu i pracy. Wręcz przeciwnie. Codziennie możemy podejmować małe, świadome kroki, aby czuć się lepiej i mieć więcej siły. Ważne, aby to działanie zaplanować. Z rozmysłem wybrać działania, które są dla nas dobre i konsekwentnie wprowadzać je do codziennego rozkładu dnia.

3. Sen to podstawa

Kolejny wniosek nie odkrywa wcale Ameryki. Wszyscy o tym wiedzą, ale zaskakująco bardzo mało ludzi faktycznie robi coś z tą wiedzą. Odpowiednia ilość snu to fundament odpoczynku i energii. Jeżeli śpię za mało, jestem zmęczona.

Jeżeli śpię za mało, łatwo wyprowadzić mnie z równowagi.

Jeżeli śpię za mało, moja energia kończy się o godzinie 17:00 i po powrocie z pracy mam tylko ochotę leżeć.

Dlatego zrób wszystko, by spać dobrze. Wywietrz pokój. Wypierz i zmień pościel. Zainwestuj w dobry materac i poduszki. I daj sobie tyle godzin, ile potrzebujesz, by być sobą.

4. Wypoczynek to nie tylko leżenie

Często mamy klapki na oczach i myślimy sobie „w tym tygodniu nie odpocznę, każdego dnia po pracy coś robię!”. Kojarzymy odpoczynek wyłącznie ze snem i leżeniem. Ale tak naprawdę, odpoczywać można i trzeba na wiele sposobów.

Odpoczywam, gdy jestem na dworze.

Odpoczywam, gdy słucham siebie.

Odpoczywam, gdy robię coś rękami.

Odpoczywam, gdy dbam o swoje ciało i zmysły.

Warto o tym pamiętać i zadbać o siebie na wiele sposobów.

5. Diabeł często tkwi w szczegółach

Myślę sobie, że czasami jesteśmy bardzo nieświadomi tego, jak wielkie znaczenie mogą mieć małe rzeczy. I jak bardzo mogą one wpłynąć na naszą jakość życia.

Zobaczcie: każda z nas się myje. Każdego dnia. Ile razy robimy to szybko, myśląc o naszych problemach lub pracy, starając się po prostu „mieć to z głowy”? A przecież wystarczy tylko zapalić sobie świeczkę, włączyć muzykę i porozkoszować się pod prysznicem swoim ulubionym żelem, aby mieć z tej prostej czynności o wiele więcej. Aby naprawdę odpocząć. Nie musi to trwać dłużej niż 15 minut. Wystarczy trochę uważności i kilka przyjemnych drobiazgów.

Poranną kawę możesz pochłaniać automatycznie i w pośpiechu. Ale możesz też kupić kawę tak pyszną, że serce śpiewa Ci na samą myśl o jej wypiciu. Rozkoszować się nią te same 5 minut, ale patrząc przez okno, siedząc na balkonie lub tarasie, przytulając się do kogoś kogo lubisz. Ten sam czas, ta sama czynność, ale dzięki zadbaniu o detale jakże inna jakość chwili.

6. Każdy odpoczywa po swojemu

Zaproponowałyśmy Wam siedem czynności, które wg nas są relaksujące i mogą pomóc się zregenerować. Jednak nie wszystkie z nich muszą „działać” na nas równie skutecznie. Jeżeli brzydzi mnie leżenie na trawie, choćby nie wiem ile czasu spędzić na tym leżeniu nie będę się czuć lepiej. Wręcz przeciwnie. Jeżeli nie znoszę prac ręcznych, scrapbooking dla relaksu może nie być dla mnie dobrym pomysłem. Najważniejsze to dobrze znać siebie i tak dostosować swój codzienny odpoczynek, by faktycznie dawał nam najwięcej.

Dziękujemy!

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wypełniali z nami wyzwanie „Odpocznij”. Czy zrobiłyście wszystkie zadania z listy, czy spróbowałyście tylko jednego – jesteśmy z Was bardzo dumne. Mamy też nadzieję, że dla własnego dobrego samopoczucia, będziecie kontynuowały dbanie o odpoczynek, każdego dnia po trochu.

Odpocznij. Zasłużyłaś. Codziennie!

damy-rady-wspolnieDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.