Wyzwanie „Odpocznij”: Wyśpij się!

Wyzwanie „Odpocznij”: Wyśpij się!

Czasami mam wrażenie, że niedosypianie to jakiś rodzaj współzawodnictwa. Zauważyliście, jak chętnie chwalimy się tym, jak krótko śpimy? Spałam dziś 5 godzin, A ja tylko 4 – słyszę na każdym kroku. Krótki sen to niejako oznaka, że jesteśmy bardzo zajęci, zapracowani, konstruktywni. Jednak z drugiej strony, jeżeli weźmiemy pod uwagę tempo życia i czas przeznaczany na pracę, czasami po prostu nie da się inaczej wszystkiego ogarnąć, jak właśnie kosztem snu. Kiedy więc ostatni raz miałyście okazję nie nastawiać budzika i po prostu się porządnie wyspać? Czy nie może być ku temu lepszej okazji, jak właśnie w długi weekend?;)

Statystyczny człowiek przesypia około 1/3 swojego życia. Przy czym nie zawsze oznacza to, że trzeba spać 8 godzin. Sen to bardzo indywidualna sprawa. Jedni czują się wypoczęci już po 5 godzinach snu, inni potrzebują na to 9 godzin (choć ostatnio naukowcy stwierdzili, że spanie dłużej niż 89 godzin na dobę może zwiększać ryzyko depresji, cukrzycy, chorób kardiologicznych oraz pogarsza nasze możliwości intelektualne). Jak wynika z raportu TNS Polska, większość Polaków przesypia 78 godzin na dobę. Zarówno w tygodniu, jak i w weekend tyle czasu na sen przeznacza 53% z nas. Co 10 osoba może sobie pozwolić na więcej niż 8 godzin snu w ciągu tygodnia. Z kolei 30% badanych zadeklarowało, że przesypia średnio ok. 56 godzin dziennie w tygodniu. Tyle tylko, że choć śpimy zazwyczaj wystarczająco długo, to dwóch na trzech Polaków skarży się na różnego rodzaju zaburzenia snu, a ponad połowa często odczuwa w ciągu dnia znużenie i senność. Najczęściej przyczynia się do tego stres, problemy ze zdrowiem, niekomfortowe warunki spania, a także nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny snu. Nie chodzi bowiem o ilość snu, lecz o jego jakość.

To jak ją poprawić? Jak spać, aby się wyspać? Podpowiedź daje ten krótki filmik:

Czas zatem na pierwsze zadanie w ramach naszego wyzwania 

wyśpij się

Przewietrz pokój, zjedz lekką kolację, weź ciepłą kąpiel, wskocz w ulubioną piżamę, postaw telefon z dala od łóżka i śpij tyle, ile potrzebujesz. To proste, prawda?

I jeszcze jedno. Pamiętacie, kiedy najczęściej mówicie: ale dzisiaj będzie się dobrze spało”? No właśnie, po aktywnym dniu! Dobry sen przychodzi zazwyczaj po dobrze spędzonym dniu. I takiego dnia Ci życzymy:)

Ciekawostki


  • Kobiety, które śpią na co dzień mniej niż 5 godzin, są bardziej narażone na przyrost wagi niż te, które śpią ponad 7 godzin.
  • Rekord w najdłuższym funkcjonowaniu bez snu należy do  Randy’ego Gardnera, który w 1964 roku nie spał przez 11 dni (nie idźcie tą drogą).

NOTATKI I PRZYDATNOŚCI


  • Jak odnieść sukces? Wyśpij się – Sposobem na bardziej produktywne, inspirujące i wesołe życie jest spanie – mówi Arianne Huffington podczas jednej z konferencji TED, którą możesz obejrzeć pod tym linkiem.
  • TNS Polska o śnie Polaków: klik
  • Tekst o tym, jak dobrze się wyspać: klik

damy-rady-wspolnieDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *