Wyzwanie „Odpocznij”: Zrób coś rękami!

Wyzwanie „Odpocznij”: Zrób coś rękami!

Badania naukowe dowodzą, że tworzenie czegoś własnymi rękami pozytywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne i ogólne poczucie szczęścia. Od czasów naszego Dziadziusia Jaskiniowca człowiek nosi w sobie pierwotną potrzebę wytwarzania rzeczy i bycia mocą sprawczą na świecie. Obecnie żyjemy jednak w czasach, które zupełnie nie sprzyjają realizacji tych instynktów – wpatrzeni w ekrany komputerów i telefonów mamy coraz mniej czasu na twórczość. A ponieważ teraz prawie wszystko możemy kupić w sklepie i przez internet, znika też konieczność zrobienia czegoś własnymi rękami. 

A szkoda! Naukowcy są bowiem zgodni – robienie rzeczy własnymi rękami przynosi nam same korzyści. Dzięki takiej aktywności:

  • świetnie się zrelaksujecie,
  • zredukujecie poziom stresu,
  • rozwiniecie kreatywność,
  • uzyskacie niesamowite poczucie spełnienia,
  • wyjdziecie poza ramy codzienności i poza utarte schematy.

Własnoręczne tworzenie świetnie relaksuje, ponieważ pochłania nas bez reszty. Jesteśmy absolutnie skupieni na czynności, którą wykonujemy. Nasza głowa w tym czasie po prostu odpoczywa. Koncentracja na działaniu pomaga nam też wejść w stan „przepływu” (ang. flow) – czyli dającego ogromną przyjemność i satysfakcję zatraceniu w wykonywanej czynności. Praca rękami pozwala też naszym oczom odpocząć od wszechobecnych ekranów. Dodatkowo, wykonanie czegoś własnoręcznie daje niesamowite i nieporównywalne z niczym poczucie satysfakcji. To wszystko razem sprawia, że praca rękami nie tylko pomaga nam odpocząć, ale faktycznie i fizycznie ma wpływ na nasze dobre samopoczucie.

Drogie Damy, właśnie dlatego zachęcamy Was w tym tygodniu do tego, by popracować ręcznie.

Jeżeli nigdy tego nie robiłaś, przypomnij sobie, co sprawiało Ci przyjemność w dzieciństwie. Jaką czynność potrafiłaś wykonywać bez końca? Co dawało Ci radość? Jeżeli zupełnie nie wiesz jak zacząć, poniżej lista propozycji do wykonania. Każda z nich zawiera link do tutoriala lub inspiracji, która ruszy Cię z miejsca:

Notatki i przydatności


Artykuł o korzyściach pracy ręcznej z Psychology Today

Trzy rady dla początkujących twórczyń:

  • Nie zniechęcaj się. Nawet jeżeli coś nie wygląda dobrze, po kilku sesjach będzie lepiej. Michał Anioł przed Dawidem wyciachał wiele krzywych posążków. 
  • Rób to regularnie. Jeżeli wprowadzisz prace ręczne do swoich regularnych aktywności po kilku razach poczujesz, że to naprawdę działa. Poczujesz dobroczynne efekty danej czynności, ale też – wtedy będziesz się stawać lepsza w tym co robisz.
  • Rób to, bo lubisz, a nie bo musisz. Jeżeli robienie na drutach Cię męczy, znajdź coś innego. Szukaj swojej drogi. 

damy-rady-wspolnieDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.