uporządkuj głowę, relacje i przestrzeń.

Wyzwanie „Odpocznij”: Start!

Wyzwanie „Odpocznij”: Start!

Wszyscy jesteśmy potwornie zmęczeni – przynajmniej tak wynika z raportu OECD. Polska jest na szarym końcu w rankingu ilości czasu poświęcanego na odpoczynek. W dodatku brakuje nam jeszcze pomysłu na konstruktywne spożytkowanie tego czasu. Przecieka nam przez palce. W obliczu trwającego właśnie długiego weekendu nie brzmi to optymistycznie;) Ale nie martw się, mamy dla Ciebie wyzwanie – odpocznij! 

Według wspomnianego raportu OECD Polacy przeznaczają na odpoczynek 14,2 godziny dziennie, łącznie ze snem i posiłkami. Zdaniem jego autorów nie potrafimy jednej rzeczy – wypoczywać. Jak się okazuje, czas wolny przeznaczamy najczęściej na krzątanie się po domu, telewizję, obowiązki domowe i przypadkową, bezrefleksyjną rozrywkę. Nic dziwnego, że szwankuje nam jeszcze zadowolenie z życia (przynajmniej tak wynika z raportu). Zwróciliście uwagę, że ostatnio coraz częściej pojawiają się teksty, szkolenia, warsztaty, na których poruszany jest temat odpoczywania? Czy odpoczynek stał się czymś tak trudnym, że trzeba się go uczyć? Obłęd. Co jest z nami nie tak?

No dobrze, jesteśmy naprawdę zapracowani. Z danych GUS wynika, że 1,2 mln Polaków ma więcej niż jedno miejsce pracy. Przeciętnie spędzamy w pracy 48 godzin tygodniowo, rekordziści pracują nawet po 60 godzin, a są też i tacy, dla których praca się nigdy nie kończy. Jesteśmy coraz bardziej przemęczeni przede wszystkim psychicznie. Nawet weekendy miewamy tak doszczętnie zaplanowane, że nie mamy chwili wytchnienia. Nawet my, młodzi ludzie bez dzieci i wszelkich obowiązków związanych z posiadaniem własnej rodziny, snujemy się jak zombie. Co więcej, bycie zajętym, zapracowanym, nieustannie zaangażowanym w jakiś projekt bywa też traktowane jako prestiż, oznaka tego, że jesteśmy ważni i potrzebni, wręcz niezbędni, a to niekoniecznie wiąże się z relaksem…

Są wakacje, a to najlepszy czas, aby trochę zwolnić. Jedni wrócili już z urlopu, inni mają go jeszcze przed sobą. To na ogół kilka dni lub tygodni na relaks, odnowienie energii, spędzenie czasu z bliskimi, nabranie sił do działania. Ale nie zawsze z raportu Monitor Rynku Pracy sporządzonego przez Instytut Badawczy Randstad wynika, że tylko 64% Polaków potrafi zapomnieć o pracy podczas wakacji. Wiele z nas nie umie zapomnieć w czasie urlopu o zawodowych obowiązkach, do tego sprawdzamy maile i jesteśmy pod telefonem służbowym. To trochę utrudnia wypoczynek, nie? Co więcej, dla niektórych urlop musi przebiegać niemal zgodnie z instrukcją. Szybkie śniadanie, lista muzeów, zabytków i wszelkich atrakcji do zwiedzenia, kurs windsurfingu i flamenco. Wypełnienie każdej chwili po brzegi. Nie ma czasu na nicnierobienie. Następnie ledwo wracamy z wczasów i znów wpadamy w wir codziennych zajęć. I co teraz? Kolejny odpoczynek dopiero na święta? Jak żyć?

Zmęczenie to nie przekleństwo, to fantastyczny sygnał. Można je przechytrzyć na wiele sposobów, ale na dłuższą metę kiedyś zmusi nas do tego, by odpocząć. Przeciągające się zmęczenie psychiczne wykańcza zniechęca, frustruje, prowadzi do wypalenia. Zresztą nie trzeba o tym wiele pisać, bo każdy z nas na pewno to zna. Skupmy się więc na tym, co dobre na długim weekendze i nadchodzącym tygodniu. Mamy bowiem dla Ciebie:

13988007_1672646163057388_3104380231743128368_o

Nazwałyśmy to wyzwaniem, ale będą to bardzo proste rzeczy. Chodzi o to, by każdego dnia znaleźć chociaż chwilę dla siebie na relaks, kontakt z przyrodą, sen, dotlenienie, kreatywne działanie, spotkanie z samym sobą. Jak długo będzie trwała każda z zaplanowanych czynności, zależy od Ciebie. Mamy przygotowanych kilka propozycji, o których będziemy Ci codziennie przypominać. Zresztą, nie tylko Tobie! My same też się w to włączymy. To naprawdę proste rzeczy, sprawdź: odpocznij oraz wyzwanie odpocznij. Zastanów się, jak i kiedy najlepiej możesz sobie rozplanować te działania. Dostosuj to do swojego grafika. Możesz zaangażować w to innych pójść na spacer z przyjaciółką, poleżeć na trawie z kimś bliskim albo podesłać jej ten link:).

Posłuchaj – dla nas bardzo ważne jest to, jak podejdziesz do tej listy. Nie traktuj tego jak „zadania do odbębnienia”. Przeżyj ten tydzień jak najbardziej świadomie. Wsłuchaj się w swoje ciało. Zobacz, jak reaguje na proponowane przez nas aktywności. Co daje Ci siłę? Po czym czujesz się lepiej?

Daj znać, czy podejmujesz to wyzwanie. Liczymy na Ciebie!:)

PS. Wszystkie zadania z wyzwania „Odpocznij” znajdziesz TUTAJ.

damy-rady-wspolnie

NOTATKI I PRZYDATNOŚCI


 • http://charaktery.eu/artykul/dekalog-urlopowicza
 • http://www.polskieradio.pl/42/275/Artykul/1486171,Polacy-nie-potrafia-odpoczywac-Pracuja-nawet-na-urlopie
 • http://forsal.pl/artykuly/804116,raport-oecd-polacy-nie-potrafia-efektywnie-odpoczywac.html
 • http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,96856,17151989,Czy_odpoczynek_stal_sie_czyms_tak_trudnym__ze_trzeba.html?disableRedirects=true
 • http://charaktery.eu/artykul/bacznosc-odpocznij

Pomocne pytania:

 • Kiedy ostatni raz miałaś okazję prawdziwie odpocząć?
 • Co utrudnia Ci na co dzień odpoczywanie?
 • Co najbardziej pozbawia Cię energii?
 • Co najlepiej Cię relaksuje?
 • Co możesz zmienić w swojej codzienności, aby częściej mieć chwilę dla siebie?


1 thought on “Wyzwanie „Odpocznij”: Start!”

 • Z chęcią podejmę z wami to zadanie. Dziś zrobię sobie bardzo długie spa. Takie leniwe leżenie w wannie dobrze mi zrobi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.