uporządkuj głowę, relacje i przestrzeń.

Zacznij dzień produktywnie – najlepszy sposób na to, by osiągnąć więcej

Zacznij dzień produktywnie – najlepszy sposób na to, by osiągnąć więcej

Kolejny weekend powoli zbliża się do końca. Niektóre z nas z niepokojem myślą o poniedziałku, inne już dawno pogodziły się z losem. Mamy dla Was skuteczny sposób, jak dobrze spędzić ten tydzień i osiągnąć więcej. Zacznij dzień produktywnie. 

Wszystko rozbija się o te pierwsze godziny dnia.

Większość ludzi spędza pierwsze godziny w pracy (szczególnie w poniedziałek, po weekendzie) na „przystosowaniu się” do konieczności robienia rzeczy. Wiecie o co mi chodzi, prawda? Robimy sobie kawę lub herbatę, pytamy współpracowników, jak im minął weekend, zaczynamy na spokojnie przeglądać naszą skrzynkę mailową, decydując pomału jak spędzimy ten dzień. Dla mnie było to bardzo typowe – pierwsze 2 godziny dnia mijały na leniwym rozkręceniu się na wyższe obroty.

A teraz wyobraź sobie, że zaraz po przyjściu do biura bierzesz się do pracy. I to nie byle jakiej pracy. Przeznaczasz pierwsze 2 godziny na robienie najważniejszych rzeczy, które faktycznie popychają sprawy do przodu i decydują o Twoim sukcesie. Nie odpowiadasz na maile – czyli sprawy, które inni ludzie mają do Ciebie. Nie pomagasz koleżankom z biura w ich problemach sercowych. Nie uczestniczysz w spotkaniach. Nie pijesz kawki i nie plotkujesz o weekendzie.

Robisz to, co popycha Cię do przodu. 

Zacznij dzień produktywnie w praktyce

Jeżeli w Twojej pracy rozliczają Cię z postępów w określonych projektach – pierwsze dwie godziny dnia spędź na sprawdzaniu statusów tych projektów oraz wykonywaniu zadań potrzebnych do ich rozwoju. Jeżeli Twoja praca to obsługa zamówień, pierwsze dwie godziny przeznacz na wprowadzanie je do systemu i uruchomienie do realizacji. Jeżeli rozliczają Cię z nowych klientów, szukaj ich w pierwszych dwóch godzinach pracy i wtedy też wykonaj niezbędne telefony. A może prowadzisz biznes kreatywny i Twój blog jest Twoim narzędziem zarabiania pieniędzy i rozwoju? Wtedy dwie pierwsze godziny dnia spędzasz na pisaniu artykułów i tworzeniu wartości dla czytelników. Albo jesteś zawodowym fotografem? Wykorzystaj początek dnia na obrabianie zdjęć i tworzenie albumów dla klientów.

Nie wiem na czym polega Twoja praca. Ale wiem, że jeżeli ją wykonujesz, dobrze wiesz, które działania są najważniejsze i mają największy wpływ na to, czy idzie Ci dobrze, czy źle. Przeznacz pierwsze dwie godziny dnia na te właśnie czynności. Rób tak przez tydzień, miesiąc, rok i zobacz, jak diametralnie zmieni się Twoja efektywność każdego dnia.

Dlaczego warto maksymalnie spiąć pośladki przez pierwsze dwie godziny dnia?

 • żeby… nic nie uciekło?! 🙂
 • dzięki temu, choćby nie wiadomo co się stało potem, zaczniesz ten dzień produktywnie.
 • rano masz najwięcej siły, energii i koncentracji.
 • większość ludzi rano „przystosowuje się do pracy”. Pije kawę i przegląda maile. Nie będą Ci w tym czasie przeszkadzać i Cię rozpraszać.
 • rozpoczęcie dnia od czegoś produktywnego wyznaczy ton na jego resztę. O wiele łatwiej będzie Ci popychać tematy do przodu, gdy od rana działasz na takich obrotach.

Jak produktywnie zacząć dzień?

 1. Świadomie przeznacz poranek na najważniejsze zadania. Zrezygnuj z plotek, prokrastynacji, przeglądania internetu i czytania maili.
 2. Usiądź z kartką papieru i wypisz działania, które są najważniejsze dla Twojej pracy, Twojego projektu lub biznesu.
 3. Zablokuj czas w kalendarzu, powiedz innym, że nie jesteś dostępna. Zamknij się w salce konferencyjnej.
 4. Jeżeli to możliwe, załóż słuchawki z muzyką, która Cię odcina od świata.
 5. Zacznij robić rzeczy, które są ważne. Jeżeli coś Cię rozproszy – jak najszybciej wróć do wykonywanej czynności.
 6. Rób tak codziennie, świadomie, odważnie.

Zaczęłam stosować zasadę najważniejszej rzeczy od kwietnia. I wiecie co? Od kiedy to się stało, nie patrzę wstecz. Jeżeli zaczynam dzień od popychania moich projektów do przodu, nawet jeżeli cały świat zatrzyma się o godzinie 10:00 (a zauważyłam, że u mnie w pracy koniec świata/apokalipsa/ciężkie działa wytaczają się właśnie ok. 10:00–11:00) to ja będę już miała za sobą tę najważniejszą rzecz.

Metoda „zacznij dzień produktywnie” została przeze mnie wprowadzona w życie po lekturze książki Oli Budzyńskiej Jak zostać Panią Swojego Czasu – zarządzanie czasem dla kobiet. 

Jestem nałogowym pochłaniaczem self-helpów. Kocham je czytać, uwielbiam się nimi jarać jak pochodnia i potem zawsze odkładam przeczytaną pozycję na półkę nie wprowadzając bardziej znaczących zmian do mojego życia. Ale z książką Oli nie było takiej opcji. Jak nic wcześniej kopnęła mnie w dupę i dała siłę do działania.

To dzięki niej ogarnęłam sprawy w pracy i wróciłam do pisania tego bloga. Jak zapewne zdołałyście zauważyć w lutym-marcu nasze posty wyhamowały. Przestałyśmy zamieszczać je w sposób regularny. Moje życie też jakby wyhamowało. Straciłam zapał i coraz więcej wieczorów spędzałam przed komputerem, wgapiając się w seriale, jednocześnie nie przestając narzekać na to, że stoję w miejscu. I wtedy dostałam w prezencie urodzinowym książkę Oli. Zaczęłam ją czytać i w jakiś dziwny mistyczny prawie sposób jej głos znalazł się w mojej głowie, kopiąc mnie w tyłek i zagrzewając do walki.

Ale to nie chodzi nawet o mistycznie siły i głosy w głowie – chodzi o to, że książka Pani Swojego Czasu to potężne narzędzie, które pomoże Ci na kilku płaszczyznach:

 • po pierwsze, da Ci zestaw dobrych praktyk, sprawdzonych i działających sposobów na to, żeby zacząć działać i skutecznie zabrać się do życia.
 • po drugie, to ogromna dawka motywacji i inspiracji.
 • po trzecie, to coś, do czego możesz wrócić w chwili zwątpienia.

Nie można lepiej zainwestować czasu i pieniędzy.
Gdzie możesz kupić tę książkę?

Sklep Pani Swojego Czasu
Więcej o Oli
Blog Pani Swojego Czasu

PS. Powyższa recenzja nie jest w żaden sposób sponsorowana. Kiedy coś jest faktycznie dobre, chcemy się tym dzielić, dlatego chciałam napisać te kilka słów i zachęcić Was do kupna książki Oli i skorzystania z jej pomocy.1 thought on “Zacznij dzień produktywnie – najlepszy sposób na to, by osiągnąć więcej”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.