Jak znaleźć czas dla siebie?

Jak znaleźć czas dla siebie?

Doba ma 24 godziny. Przypuśćmy, że 8 godzin przeznaczamy na pracę, kolejne 8 na sen, ostatnie 8 na całą masę różnorodnych spraw, przygotowanie i dojazd do pracy, powrót i inne czynności. Często śpimy dużo mniej, pracujemy więcej, a ilość spraw do załatwienia sprawia, że niejeden modli się o wydłużenie doby. A jak w tym wszystkim znaleźć jeszcze czas dla siebie?

Ponoć, aby dobrze zarządzać sobą w czasie, trzeba też mądrze zarządzać swoimi siłami. Pewnie, da się zrobić wszystko kosztem siebie, pytanie tylko jak długo jesteśmy w stanie tak pociągnąć? Dbanie o siebie jest ważne. Ignorowanie swoich potrzeb na dłuższą metę nie przynosi nic dobrego. Dlatego w tygodniowym rozkładzie zadań warto poszukać trochę czasu na cztery podstawowe aspekty dbania o siebie, czyli rozwój:

  • społeczno-emocjonalny (empatia, dbanie o relacje, pomaganie innym)
  • duchowy (znajomość swoich wartości, misji, celów, medytacja, modlitwa, kultura)
  • fizyczny (regularne ćwiczenia, zdrowe odżywianie, odpoczynek)
  • intelektualny (czytanie dobrych książek, pisanie, nauka języków, wizualizacja)

Jak to zrobić?

Wystarczy wygospodarować jedną godzinę w ciągu dnia. To mniej więcej tyle, ile potrzeba na upieczenie chleba, obejrzenie programu w TV, udział w zajęciach fitness albo w niedzielnej mszy. Stephen R. Covey, autor książki „7 nawyków skutecznego działania” zaleca, aby tę jedną godzinę przeznaczyć na ostrzenie piły, czyli właśnie na zadbanie o siebie w tych czterech powyższych aspektach. To równomierne dbanie o ciało, umysł, duszę i serce. Przeznaczenie na to czasu określa mianem „codziennego prywatnego zwycięstwa”.

Nawyk ostrzenia piły to ciągły rozwój, czas dla siebie i bliskich, troska o swoje samopoczucie, obszar do cieszenia się życiem. To dbanie o te wszystkie „małe rzeczy”, które nie pozostają bez wpływu na te, które uznajemy za „wielkie”. Zaniedbanie sfery fizycznej może zakończyć się utratą zdrowia, do którego powrót może być wyczerpujący i długi. Zaniedbanie sfery duchowej może przyczynić się do spadku koncentracji, zwiększenia frustracji itp. Każdy z tych obszarów wymaga regularnego i konsekwentnego działania. Nie są to może sprawy pilne, ale w gruncie rzeczy ważne. Może warto wprowadzić taki nawyk do swojej codzienności?

Wyobraź sobie, że natknąłeś się w lesie na kogoś, kto gorączkowo ścina drzewo.
– Co robisz? – pytasz.
– Nie widzisz? – odpowiada ze zniecierpliwieniem. – Ścinam to drzewo.
– Wyglądasz na wykończonego! – wykrzykujesz. – Długo już to robisz?
– Ponad pięć godzin – odpowiada. – I jestem skonany! To ciężka praca.
– Może zrób małą przerwę i naostrz piłę? – proponujesz. – Z pewnością poszłoby wtedy szybciej.
– Nie mam czasu na ostrzenie piły – odpowiada mężczyzna stanowczo. – Ścinam drzewo.

WARSZTAT

Znam osoby, które wstają bardzo, bardzo wcześnie właśnie po to, by zadbać o siebie zanim obudzą się wszyscy domownicy. Mają wtedy czas na ćwiczenia, czytanie, pisanie, zrobienie maseczki, rozmowę przez telefon z siostrą albo po prostu wypicie kawy w błogim spokoju. Inni informują domowników, że znikają na godzinę za zamkniętymi drzwiami i niech nikt nie waży się w tym czasie do nich zapukać. Jeszcze inni pozostawiają sobie taką chwilę na koniec dnia, zanim położą się spać. W zależności od tego, na jakim etapie życia jesteśmy i co robimy pewnie będzie to wyglądać inaczej. Ale może warto po prostu spróbować? Pobierz tygodniową kartę do obserwacji czterech obszarów ostrzenia piły: OSTRZENIE PIŁY. Zapisuj na co i na jak długo udało Ci się wygospodarować czas. Po tygodniu podziel się swoimi wrażeniami w komentarzu:)

NOTATKI I PRZYDATNOŚCI


7_nawykow_skutecznego_dzialania_IMAGE1_256191_2S. R. Covey, 7 nawyków skutecznego działania – inspirująca lektura do kupienia w promocyjnej cenie tutaj.

Zarządzanie sobą w czasie – jak się do tego zabrać? – artykuł o tym, jak w ogóle wygospodarować tę jedną godzinę dla siebie.

 

podpis-MartaDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.