uporządkuj głowę, relacje i przestrzeń.

5 rzeczy, które możesz zrobić dla siebie w święta

5 rzeczy, które możesz zrobić dla siebie w święta

Wielu z nas z utęsknieniem wyczekuje świątecznej przerwy i związanego z nią dnia wolnego. Kiedy w końcu ten upragniony czas nadchodzi, tak bardzo angażujemy się w porządki i kolejne rzeczy do zrobienia, że nawet nie wiemy, kiedy ten czas przecieka nam przez palce. Warto wśród świątecznej krzątaniny zatrzymać się na chwilę i zadbać o siebie. Oto pięć podpowiedzi, jak wyciągnąć z świąt najwięcej i naprawdę zrobić dla siebie coś ważnego.

Wyśpij się porządnie

Dobry sen to jedna z najbardziej podstawowych rzeczy, jaką możemy i musimy zrobić dla siebie. Kolejne badania dowodzą, że śpimy coraz mniej. Przez to czujemy się gorzej i mamy mniej energii. Wykorzystaj świąteczny czas do tego, żeby się naprawdę zregenerować. Daj sobie osiem godzin snu. Śniadanie wielkanocne naprawdę nie musi być z samego rana. Pozwól sobie i domownikom skorzystać z wolnego czasu. Wprowadź swoją własną świąteczną tradycję wyspania się i przychodzenia na śniadanie w doskonałym nastroju.

Więcej o wysypianiu się możecie przeczytać tutaj: Wyzwanie “Odpocznij”: Wyśpij się! 

Przestań sprzątać i zacznij przeżywać

Wydaje mi się, że zbyt często podchodzimy do świąt w sposób zadaniowy. Trzeba zrobić to, to, to i to. Muszę posprzątać, muszę ugotować za dużo jedzenia. Gdzieś wśród gąszczu zadań i obowiązków gubimy prawdziwy sens tych okazji – jako czasu do rozmyślań, spotkań i rozmów z rodziną, odpoczynku i refleksji. Dlatego w tym roku spróbuj odpuścić sobie bycie Perfekcyjną Panią Domu i po prostu BĄDŹ. Możesz to zrobić dla siebie. Jeżeli czystość jest dla Ciebie ważna, podejdź do sprawy inaczej niż zwykle. Zorganizuj szybkie rodzinne ogarnianie mieszkania – ze stoperem w ręce dajcie sobie godzinę lub półtorej. W tym czasie, podzieleni na pomieszczenia, ścigajcie się w porządkowaniu. Włączcie energetyzującą muzykę, bawcie się dobrze. To samo z gotowaniem. Niech każda z tych czynności będzie nie obowiązkiem, a okazją do zabawy i rodzinnego spędzania czasu. Wyznaczcie na te działania czas, a po jego upływie zajmijcie się przeżywaniem świąt. Usiądźcie do stołu i porozmawiajcie. Przytul kogoś bliskiego i razem rozłóżcie się na kanapie. Poczytaj dzieciom, bratankom, młodszym kuzynom. Przeżywaj każdą chwilę.

Więcej o sprytnym sprzątaniu możecie przeczytać tutaj: Jak ogarnąć dom i ułatwić sobie porządki 

Celebruj drobne przyjemności

Bardzo popularne w ostatnich czasach słowo hygge z duńskiego oznacza przytulność i sztukę odnajdywania szczęścia w drobnych przyjemnościach. Choć wielu ludziom ten termin kojarzy się z okresem jesienno-zimowym, warto wprowadzić praktykę hygge do swojego życia nie tylko wtedy, gdy za oknem słota. Duńska filozofia szczęścia jest prosta. To przekonanie, że w każdym momencie naszego życia to my wybieramy to, jak się czujemy i mamy moc i możliwość budowania swojego nastroju. Wystarczy rozpoznać, co daje nam przyjemność, wprowadzić te elementy do naszego życia i celebrować chwilę. Spróbuj wprowadzić hygge do świąt wielkanocnych. Ustaw ulubioną muzykę, przygotuj pyszną kawę lub herbatę, upiecz coś pysznego. Usiądź na kanapie, rozłóż się najwygodniej w świecie i oddaj się przyjemności z picia i jedzenia. Podczas niedzielnego śniadania spróbuj cieszyć się każdym kęsem i świadomie doświadczać doznań, które dostarcza jedzenie. Wieczorem zapal kilka świec i zatańcz do ulubionej muzyki. Zapytaj siebie – „Co w tej chwili dałoby mi przyjemność?” i podążaj tym tropem.

Porozmawiaj z kimś bliskim

W codziennej bieganinie często nie mamy czasu, aby ze sobą rozmawiać. To właśnie w ten sposób bliscy sobie ludzie z czasem oddalają się od siebie i nagle nie wiedzą, co się u nich dzieje. Kiedyś bliski nam brat czy nierozłączna kuzynka nagle mogą wydawać się kimś obcym. Warto wykorzystać rodzinne spotkania aby temu zaradzić i po prostu porozmawiać z kimś bliskim. Może to być mąż, brat, rodzic, może być babcia lub dawno niewidziana kuzynka. Ktoś, z kim dawno nie rozmawiałeś i za kim tęsknisz. Może to być też ktoś, z kim tak naprawdę nigdy poważnie nie rozmawiałeś, a czujesz, że Tobie lub tej osobie przydałaby się ta rozmowa. Przysiądź się i zadaj pierwsze pytanie. Wysłuchaj, co druga osoba ma Ci do powiedzenia. Spróbuj podzielić się z nią jakąś częścią swojego życia. Może tym kimś, z kim chcesz i potrzebujesz porozmawiać jest dawno niewidziana przyjaciółka? Wykorzystaj świąteczną okazję i zadzwoń. Może nawet uda się spotkać w Poniedziałek Wielkanocny?

Wyjdź na krótki spacer

Ostatnia rzecz, którą warto, a nawet TRZEBA zrobić dla siebie w te święta to wyjście na świeże powietrze. Choćby nie wiem, ile było do zrobienia, choćby nie wiem, jak bardzo czas gonił, daj sobie kwadrans na krótki spacer. Idź do parku, przejdź się po dzielnicy, pospaceruj po ogrodzie. Przewietrz głowę pełną obowiązków i rozmów. Pooddychaj głęboko i rozruszaj nogi. Zregeneruj siły i nabierz energii na te święta.

Życzymy Wam wszystkim zdrowych, wesołych Świąt Wielkanocnych. Czasu dla siebie i bliskich, odpoczynku, regeneracji i pięknego hygge. W każdej świątecznej minucie. 

damy-rady-wspolnieDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.